خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معترضين در بدخشان دروازۀ مرکز توزيع تذکره هاى برقى را بستند

معترضين در بدخشان دروازۀ مرکز توزيع تذکره هاى برقى را بستند

Oct 12, 2020 - 16:30

فيض آباد(پژواک، ٢١ ميزان٩٩): شمارى از فعالان مدنى در بدخشان، در اعتراض به خارجى خواندن برخى زبان های ملی کشور از سوى ادارۀ احصائيه و معلومات، دروازه مرکز توزیع تذکره های برقی در شهر فيض آباد این ولایت را قفل زدند.

امروز(٢١ ميزان)، حدود پنجاه تن از جوانان و اعضاى نهادهاى مدنى در شهر فيض آباد بدخشان، در اعتراض به خارجى خواندن برخى زبان های ملی کشور از جمله زبان فارسى از سوى اداره احصائيه و معلومات، به راهپيمايى پرداختند و اين تصميم ادارۀ يادشده را تبعيض آشکار خواندند.

آنان بعد از راهپيمايى، دروازۀ مرکز توزيع تذکره هاى برقى را قفل کردند و اين مرکز را به مرکز «نفاق» بين اقوام افغانستان نام نهادند.

سمیع الله سیحون یکتن از فعالان مدنی در بدخشان، در راهپيمايى امروز، حکومت را بر افگندن نفاق در میان اقوام ساکن در افغانستان متهم کرده افزود: «حکومت می‌خواهد به جبر، هویت یک قوم خاص را بالای سایر اقوام در کشور تحمیل کند.»

سید نصرالدین یکی دیگر از معترضان گفت: «من از هویتم از زبان فارسی دفاع میکنم، ما به این زبان به عزت رسیدیم و تاریخ ساختیم و ما از هویت مان به هیچ عنوان نمی‌گذريم و تا خون در بدن داريم، از هویت و زبان ما دفاع میکنم.»

اين درحاليست که رئيس ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افغانستان، امروز درجلسه عمومى ولسى جرگه گفته است، زبان هایی که در کشور با آن تکلم می شود و شامل فهرست زبان های خارجی شده بود، بعد از سروصداها، از فهرست زبان های خارجی حذف شده است.

با اين حال، برخی اعضای جرگه نيز گفته اند که خارجی خواندن زبان های ملی کشور، خلاف قانون اساسی و خلاف روحیه ملی کشور بوده است.

این درحالیست که چندی پیش، اداره ملی احصائیه و معلومات، زبان فارسی را در فهرست زبان های خارجی قرار داده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement