خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون ارزیابی اسناد تخصصی و مسلکی در وزارت تحصیلات عالی ایجاد شد

کمیسیون ارزیابی اسناد تخصصی و مسلکی در وزارت تحصیلات عالی ایجاد شد

Oct 13, 2020 - 18:47

کابل (پژواک، ٢٢ ميزان ٩٩): کمیسیون ارزیابی اسناد تخصصی و مسلکی، به منظور ارزیابی اسناد تخصصی و مسلکی، در وزارت تحصیلات عالی ایجاد و افتتاح شد.

حامد عبيدى سخگنوى وزارت تحصيلات عالى، امروز(٢٢ ميزان) به آژانس خبرى پژواک گفت که در این کمیسیون، نمایندگان ریاست ارزیابی و معادلت اسناد بیرون مرزی، نمایندگان اداره محاسبین مسلکی و اداره عالی بررسی و چند تن از استادان پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل عضویت دارند.

موصوف افزود که اين کميسيون، موظف است تا اسناد فراغت کسانی را که در بخش محاسبه و تفتیش درخارج از کشور، نه به شکل اکادمیک، بلکه به شکل تخصصی مسلکی فرا گرفته اند، ارزیابی و معادلت سازی با اسناد لیسانس، ماستر و دوکتورا نمایند.

پوهندوی سیدفرهاد شهید زاده معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، درين مورد گفت که در اکثر کشور های پیشرفته، دو نوع تحصیلات اکادمیک و تخصصی مسلکی مروج است، که جهت معادلت و به رسمیت شناختن یکدیگر، با هم مطابقت داده می شود.

موصوف افزود که تعدادی از جوانان کشور، برنامه هايی از نوع تخصصی و مسلکی را در خارج کشور فرا گرفته اند که قبلاً اسناد شان ارزیابی و اعتبار بخشی نمی شد و از جانب دیگر، از ظرفیت های آنان در بازار کار به ویژه ارگان های دولتی استفاده صورت نمی گرفت.

معین امور محصلان اضافه کرد که برای رفع این مشکل و به اساس حکم مقام ریاست جمهوری، کمیسیون ارزیابی اسناد ACCA ایجاد گردید تا زمینه شمولیت این نیروی بشری مسلکی و متخصص در بخش محاسبه و تفتیش در بدنۀ دولت، فراهم گردد.

شهید زاده گفت که این کار، باعث پیشرفت روند حکومتداری خوب، تامین شفافیت و حسابدهی در ادارات دولتی خواهد شد.

پوهندوی شهید زاده، این موفقیت را به همه اعضای کمیسیون، فارغان ACCA و جامعه اکادمیک کشور تبریک گفته اظهار امیدواری نمود تا این اقدام، آغاز خوبی برای ارزیابی سایر مدارک تحصیلی  در آینده نیز گردد.

همچنان پوهاند حاجی محمد نعیمی رئیس ارزیابی و معادلت اسناد بیرون مرزی، ایجاد کمیسیون یاد شده را باعث شکستن بن بست در راه شناخت رسمی اسناد فارغان برنامه ACCA  و در نهایت انتقال تجارب کشور های پیشرفته در بخش محاسبه و تفتیش به کشور خوانده گفت که پس از ایجاد یک میکانیزم کاری، تعیین فورم ارزیابی و میکانیزم کاری کمیسیون، کار معادلت سازی اسناد  ACCA عملاً آغاز خواهد شد.

در اخیر، اعضای کمیسیون، نظریه ها و پیشنهاد های شان را در رابطه به چگونگی کار کمیسیون یاد شده و ارتقای ظرفیت های کاری، در زمینه ابراز نمودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement