خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اسناد: پنج شفاخانۀ خصوصی اسناد جعلی ویروس کرونا را صادر مى کنند

اسناد: پنج شفاخانۀ خصوصی اسناد جعلی ویروس کرونا را صادر مى کنند

Oct 15, 2020 - 09:47

کابل (پژواک، ۲۴ میزان ۹۹): اسنادی که در اختیار پژواک قرار گرفته، نشان دهندۀآن است که برخی شفاخانه های خصوصی، برای منفی نشان دادن آزمایش کرونا،به کسانی که خارج از کشور سفر می کنند، در بدل پول سند جعلی صادرکرده اند.

به دنبال شیوع ویروس کرونا در جهان، آزمایش کوید – ۱۹، یک امر ضروری برای سفر به کشورهای دیگر پنداشته شده، که افغانستان نیز از این امر مستثنى نیست و به مسافرينى که مدرک آزمایش کرونانداشته باشند، اجازۀ سفر داده نمی شود.

سندهای موجود در مورد قضیه:

هرچند پژواک با تماس هاى مکرر، نتوانست ديدگاه مسئولان اتحاديۀ شرکت هاى هوايى خارجى را به دست بياورد؛ امااسنادی که در اختیار پژواک قرار گرفته، نشان می­دهد که اتحادیه شرکت های هوایی خارجی، با ارسال مکتوبی در ۵ میزان۱۳۹۹ عنوانى اداره هوانوردى ملکى؛"شفاخانه رایل، شفاخانه بلاسم، بیوتیک طبی لابراتوار، شفاخانه معالجوی ثنا و شفاخانه وهاج" را، از جمله مراکزی صحی گفته است که اسناد جعلی آزمایش ویروس کرونا را صادر کرده اند.

این اتحادیه، از ادارۀ هوانوردی ملکی خواسته است که پنج مرکز صحی متذکرهکه در بدل پول، سند جعلی آزمایش ویروس کرونا صادر کرده اند را در فهرست سیاهش قرار دهد.

مکتوب ادارۀ هوانوردی ملکی عنوانى اتحاديه:

اداره هوانوردی ملکی، با صدور مکتوب شماره ۴۱۱ مورخ ۲۱ میزان ۱۳۹۹ عنوانی اتحادیه شرکت های هوایی خارجی، نگاشته است: «مطابق رهنمود وزارت صحت عامه،هرنوع کوتاهیدر انجام دقیق تست PCR، برای این اداره قابل قبول نمی باشد.»

ادارۀ هوانوردی ملکی، در ادامه نوشته است، کوتاهی و صدور اسناد جعلی توسط شفاخانه های خصوصی که از جانب اتحادیه شرکت های هوایی خارجی به این اداره معرفی شده اند، قابل قبول نمی باشد.

تقاضایادارۀ هوانوردی ملکی از وزارت صحت عامه:

ادارۀ هوانوردی ملکی، در مکتوب شماره ۴۰۲ مورخ ۲۱ میزان سال­جاری، عنوانی وزارت صحت عامه نگاشته است: «سکتور کابل – امارات متحده عربی که نزدیک به ۸۰ درصد مسافرین ترانزیت از این هب (HUB)، برای پروازهای اتصال استفاده می نمایند، مطابق رهنمود وزارت صحتعامه،هرنوع کوتاهی در انجام دقیق تست PCR ، برای اين اداره قابل قبول نمی باشد.»

ادارۀ هوانوردى،در ادامه از وزارت صحت عامه خواسته است تا در قسمت کنترول و بررسی چنین موارد که موجب قطع پرواز کابل – امارات متحده عربی و بی اعتبار شدن سیستم های صحی و سکتور هوانوردی می گردد، اقدام نمایند.

دیدگاه ادارۀ هوانوردی ملکی در خصوص موضوع:

محمد قاسم وفایی زادهرئیس عمومی ادارۀ هوانوردی ملکی، با اشاره به نگرانی اتحادیه شرکتهای هوایی خارجی، به آژانس خبری پژواک گفت که پس از نگرانی اتحادیه متذکره، جهت رسیدگی به آن، موضوع را با وزارت صحت عامه، کتباً شریک نموده اند تا موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.

وی، با ذکر اینکه ادامۀصدور اسناد جعلی توسط مراکز صحی، موجب قطع پروازهای خارجی می شود، گفت که در حال حاضر،پروازهاى کابل - استانبول و کابل - انقره متوقف شده است.

موصوف علاوه کرد: «شرکت های امارات، فلای دبی و العربیه نیز گفته بودندبخاطری که از اینجا (افغانستان) سند تست منفی کرونا را بُرده بودند؛ اما درآنجا (کشور خارجی) تست مثبت تشخیص شده است، تحت فشار دولت های شان قرار گرفته و گفته بودند که تکرار آن موجب قطع پروازها می شود.»

وفایی زاده گفت که از شرکت های هوایی خواسته شده است که آزمایش های آنعده از مراکز صحی را که تمام پروسیجر تعریف شدۀ وزارت صحت عامه را رعایت کرده اند، بپذیرند.

دیدگاه وزارت صحت عامه:

وزارت صحت عامه می گوید که مکتوب متذکره، تاکنون به این اداره مواصلت نکرده است.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، به آژانس خبری پژواک گفت هر زمانی که مکتوب در اختیار این وزارت قرار بگیرد، بررسی هایش را در مورد آغاز می کند.

وی افزود که هرگاه در جریان بررسی، موارد ذکر شدهمشخص شد، در نخست برای مراکز اخطار داده می شود و اگربا آن­هم توجه نکنند، امکان دارد که مراکز بسته شود.

دیدگاه های مراکز صحی متهم

مراکز صحی متهم به صدور اسناد جعلی آزمایش کرونا برای مسافران خارجی، اقدامات اتحادیه شرکت های هوایی خارجی و مکتوب اداره هوانوردی ملکی را در مورد توقف فعالیت شفاخانه های متذکره، دسیسه علیه شفاخانه ها خوانده اند.

به گفتۀ مسئولان شفاخانه های متذکره، در حال حاضر پنج شفاخانه به فعالیت شان در بخش متذکره ادامه می دهند؛ اما شرکت های هوایی العربیه، فلای دبی و امارات، نظر به درخواست اداره هوانوردی ملکی، مسافرین را جهت آزمایش به این مراکز صحی راجع نمی کنند.

شفاخانه وهاج

داکتر محمد هاشم وهاجرئیس شفاخانه وهاج، ادعاهای صدور آزمایشات جعلی کرونا را بی بنیاد خوانده و گفت که این اتهامات صد درصد غلط است.

وی، با اشاره به موجودیت معاملۀ اتحادیه شرکت های هوایی خارجی با چند شفاخانۀ محدود، گفت که با وارد کردن چنین اتهامات غلط،تلاش دارد که شماری از شفاخانه های دیگر را از این پروسه حذف کند.

داکتر وهاج، صدور مکتوب از سوی ادارۀ هوانوردی ملکی را خلاف صلاحیت های این اداره دانسته و افزود که به جزاز وزارت صحت عامه، هیچ اداره ای حق مداخله در امور شفاخانه ها را ندارد.

شفاخانه ثناء

نیلاب ساداتمدیر ارشد اجرایی شفاخانه ثناء، به پژواک گفت که بهترین وسایل، ماشین PCR و داکترهای مجرب در بخش مربوطه دارند.

وی افزود که تاکنون ضمن اینکه رسماً به آنها اطلاع داده نشده است، بلکه کدام نتیجه آزمایش جعلی نیز نزد کسانی که ادعا دارند، موجود نیست.

موصوف، ادعاهای وارد شده را دسیسه علیه شفاخانۀخودعنوان کرده و گفت که تعهد سپرده که همیشه در خدمت مردم می باشند و هیچ­گاه کار خلاف قانون و انسانیت را انجام نمی دهند.

او تصریح کرد: «هیچ ثبوتی در مورد ما وجود ندارد، اگر موجود است لطف نموده با ما شریک کنند.»

شفاخانه رایل:

محمد کریم رسولیمدیر اداری شفاخانه رایل مدیکل کمپلکس، همچنانادعاهای موجود را رد کرده و گفت که اگر کدام سندی در مورد اینکه نتیجه کروناى فردی مثبت باشد؛ اما به وی نتیجه منفی را داده باشند موجود باشد،نه تنها PCR، بلکه شفاخانه شان را مسدود می کنند.

موصوف، با انتقاد جدی از اداره هوانوردی ملکی، افزود که رهبری این اداره، حق مسدود کردن شفاخانه ها را ندارد.

شفاخانه بلاسم:

نثاراحمد لشکری مدیر عملیاتی شفاخانه بلاسم، گفته های اتحادیه شرکت های هوایی را یک توطيه علیه شفاخانه شان عنوان کرده و گفت که هیچ مدرکی در مورد اینکه کدام نتیجۀ جعلی را صادر کرده باشند، وجود ندارد.

وی، با ذکر اینکه حدود ۲۰ سال از فعالیت این مرکز می گذرد، گفت که هیچ­گاه یک شفاخانه بخاطر یک مقدار پول، فعالیت و نام نیکی که در چندین سال کسب کرده است را، زیر سوال نمی برد.

بیوتیک طبی لابراتوار

اما آژانس خبری پژاوک با تلاش های زیاد، موفق به دریافت دیدگاه «بیوتیک طبی لابراتوار»، نشد.

پژواک، به همکاری مالی دنمارک و برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP)، این گزارش را تهیه کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement