خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فرانسه به ماموريت اش در افغانستان ادامه ميدهد

فرانسه به ماموريت اش در افغانستان ادامه ميدهد

Jan 22, 2012 - 19:09

کابل (پژواک ٢دلو ٩٠):  امريکا و فرانسه توافق کردند که به ماموريت شان در افغانستان ادامه ميدهند.

اين توافق يک روز بعد از آن صورت گرفت که نيکولاس سرکوزى رئيس جمهور فرانسه، خروج سربازان خود از افغانستان را قبل از تاريخ معين هوشدار داد.

نامبرده روز گذشته گفته بود: ((در صورتيکه وضعيت امنيتى به طور واضح اشکار نگردد، خروج عساکر فرانسوى از افغانستان قبل از وقت قابل مطرح شدن است.))

سرکوزى چنين اظهارات را در حالى ابراز ميکند که يک سرباز اردوى ملى، دو روز قبل در ولايت کاپيسا بر سربازان فرانسوى تير اندازى نمود، چهار عسکر را از پا درآورد و ١٧ تن ديگر را مجروح ساخت.

بعد از وقوع اين رُخ داد، نيوکولاى سرکوزى رئيس جمهور فرانسه گفت که سربازان شان را قبل از ميعاد تعيين شده از افغانستان بيرون خواهند کرد.

فرانسه که در افغانستان ٣٩٣٥سرباز دارد به اساس تقسيم اوقات تعيين شده، ١٠٠ سرباز را در سال ٢٠١١ از افغانستان خارج نمود، يک بخش آن را امسال بيرون خواهد کرد و متباقى را در سال ٢٠١٣ ميلادى از افغانستان خارج خواهد کرد.

اما آژانس خبرى فرانسه (اى ايف پى) امروز (٢دلو) خبر داد که هيلرى کلنتن وزير امور خارجۀ امريکا با ايلين جوفى همتاى فرانسوى خود، طى تماس تيليفونى در مورد اوضاع جارى افغانستان گفتگو نمود.

منبع افزوده است که در جريان اين گفتگوها، وزراى خارجۀ متذکره فيصله نمودند که به ماموريت شان در افغانستان، تا زمان معين ادامه ميدهند.

قرار است که نيروهاى خارجى به ماموريت خود در افغانستان، تا سال ٢٠١٤ ميلادى ادامه دهند.

منبع همچنان علاوه کرده است که خانم کلنتن، طى اين تماس تيليفونى به نماينده گى حکومت و مردم خود در مورد کشته شدن سربازان فرانسوى در کاپيسا، تاثر عميق اش را ابراز نمود.

خبرنامۀ که از سوى وزارت امور خارجۀ امريکا پخش شده، مينگارد: ((خانم کلنتن و ايلين جوفى موافقه کردند که با حکومت افغانستان تا پايان ماموريت آيساف در اين کشور، يکجا کار خواهند کرد.))

نيکولاى سرکوزى رئيس جمهور فرانسه در واکنش به کشته شدن سربازان آن کشور، روند آموزش و عمليات مشترک با نيروهاى افغان را تاخير نموده است.

سرکوى در واکنش به اين رويداد گفت که کشته شدن عساکر فرانسوى از سوى يک سرباز افغان، قابل پذيرفتن نيست.

وزارت دفاع ملى اين رويداد را شديداً تقبيح نمود و افزوده که تحقيقات در اين رابطه را آغاز نموده است.

شايان تذکر است که ماه گذشته نيز در ولايت کاپيسا از سوى يک سرباز اردوى ملى، دو سرباز فرانسوى کشته شده بود.

تاکنون ٨٢ سرباز فرانسه در افغانستان کشته شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement