Pajhwok Services

SMS News Service

Photo Service

Audio Service

Election Coverage

Special Mining Page

Afghan Peace Process Special Page

Addvertise With Pajhwok

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

Suggest a Story

Pajhwok is interested in your story suggestions. Please tell us your thoughts by clicking here.

"کسانی که مظاهره کنندگان را هدف قرار داده اند، باید تحت پیگرد قرار بگیرند"

"کسانی که مظاهره کنندگان را هدف قرار داده اند، باید تحت پیگرد قرار بگیرند"

By
On
Jun 03, 2017 - 16:33

کابل (پژواک، ١٣ جوزا ٩٦): ولسى جرگه، با ابراز نگرانى از وقوع خشونت در تظاهرات ديروز کابل، فيصله نمود که امروز هيئت جرگه با معترضان ديدن کند و فردا نشست فوق العاده در پيوند به اين قضيه داشته باشد.

همچنان برخى اعضاى جرگه، به دليلى که امضاى پيمان هاى امنيتى افغانستان با امريکا و سازمان ناتو، اثر مثبت بر وضعيت امنيتى کشور نداشته، خواهان لغو اين پيمان ها شدند.

در نشست امروز، ميرويس ياسينى نماينده ننگرهار در اين جرگه، ادعاهايى را که گويا در حمله روز چهارشنبه گذشته در کابل، از موتر تخليه فاضلاب شرکت او استفاده شده است، به شدت رد کرد.

روز چهارشنبه هفتۀ گذشته، در حمله انتحارى که توسط موتربم در وزيراکبرخان کابل انجام شد، حدود هشتاد تن کشته و بيش از ٤٦٠ تن زخمى شدند که اکثر آنها افراد ملکى بودند.

در واکنش به اين حمله، ديروز شمارى از مردم در کابل دست به تظاهرات زدند که به خشونت گراييد. به اساس گزارش ها در اين تظاهرات، ازمظاهره کننده ها هفت تن کشته و ده تن زخمى شدند. همچنان گزارش ها مى رساند که در اين تظاهرات ٢٥ پوليس نيز زخم برداشته اند.

در حال حاضر، شمارى از مظاهره کننده ها در نزديکى محل انفجار روز چهارشنبه، خيمه تحصن برپا کرده اند.

در نشست امروز ولسى جرگه، روى اين موضوع بحث شد.

شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار در ولسی جرگه، با اشاره به هدف قرار گرفتن معترضین از سوى پوليس گفت: "تظاهرات دیروز، به خاطرعدالت راه اندازی شده بود نه به خاطر سرکوب نظام؛ دیروز بدبختانه قانون اساسی نقض شده است، رییس جمهور باید به ولسی جرگه فراه خوانده شود که افغانستان را با این کارهایش به کدام طرف سوق می دهد."

نظیفه ذکی نماینده مردم کابل در اين جرگه گفت: «چه حال است، برخی مردم از سوی دشمن و برخی از سوی نیروهای امنیتی کشته می شوند، مظاهره حق مردم است، کسانی که مظاهره کنندگان را هدف قرار داده اند، باید شناسایی و تحت پیگرد قرار بگیرند."

محمدعلی اخلاقی عضو دیگر این جرگه نیز گفت که تظاهرات، حق مسلم مردم است و کسانی که در برابر معترضان آتش گشوده اند، باید شناسایی و تحت پیگرد قرار بگیرند.

کمال ناصر اصولی عضو ديگر اين مجلس، تظاهرات دیروز مردم را برحق دانسته و از نيروهاى امنيتى به دليل شليک به سوى مظاهره کننده ها انتقاد نموده گفت که شماری از سیاسیون، از تظاهرات عدالتخواهانه مردم سوء استفاده کردند و وضعیت را بحرانی ساختند.

وى نام کسى را نگرفت؛ اما ديروز احمدضيا مسعود نماينده پيشين رييس جمهور در امور اصلاحات و حکومتدارى خوب، عبداللطيف پدرام عضو ولسى جرگه و امرالله صالح وزير دولت در امور اصلاحات در سکتور امنيتى، عبدالحفيظ منصور عضو ديگر ولسى جرگه، به مظاهره کننده ها پيوسته بودند.

اصولى، گفت که هر چه زودتر براى مديريت بحران موجود در کشور، اجماع به ميان آيد.

کرام الدین رضا زاده نماینده مردم غور، فاروق مجروح و خلیل احمد شهید زاده نمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه نیز خواستار «اجماع ملی» به خاطر بقای نظام شدند.

اما نادرخان کتوازی نماینده مردم پکتیا در این جرگه، ضمن اینکه تظاهرات را به اساس قانون حق مسلم مردم دانست؛ اما گفت که تظاهرات دیروز، بیشتر مشابه به یک کودتا علیه نظام بود.

نواب منگل و عبیدالله بارکزی اعضای دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشتند و گفتند که آنها تصمیم داشتند با معترضین یکجا شوند؛ اما از زمانی که دیدند تظاهرات از سوی برخی سیاسیون رهبری می شد، از تصميم شان منصرف شدند.

خواست برای لغو پيمان امنيتى

نصرالله صادقی زاده نیلی نماینده مردم دایکندی در این جرگه، با اشاره به حمله روز چهار شنبه هفته گذشته گفت که باید در مورد پیمان امنیتی با امریکا و ناتو تجدید نظر شود؛ زیرا با امضاى این پیمان ها دامنه نا امنی گسترش یافته و  هیچ مشکل افغان ها را حل نکرده است.

زمرک پادخوابی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه نیز خواستار تجدید نظر در مورد پیمان امنیتی با ناتو- امریکا شد و گفت: «ما به امنیت نیاز داریم، به وحدت نیاز داریم، به پول، سلاح و مهمات نیاز نداریم.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظرمشابه داشتند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، حمله روز چهارشنبه گذشته در کابل را کار دشمنان اسلام خوانده گفت که انجام چنين حملات، در حقيقت جنگ با خداوند (ج) پیامبر (ص) و مسلمانان است .

وی تظاهرات را حق مدنی و قانونی مردم خواند و گفت که نباید معترضین، از جانب نیروهای امنیتی افغان هدف قرار می گرفتند.

او این عمل نیروهای امنیتی افغان را محکوم کرده و از رهبران حکومت خواست تا آن عده از منسوبین امنيتى را که معترضین را هدف قرار داده اند، شناسایی و به پنجه قانون بسپارند.

ابراهیمی نیز بر اجماع ملی از طريق تدوير نشست هاى رهبران سياسى کشور و سه قوه دولت تاکيد کرد و هیئتی را توظیف کرد تا با معترضین کابل صحبت کند.

او گفت که قرار است فردا نشست فوق العادۀ ولسى جرگه در پيوند به اين موضوع تدوير گردد.

وى افزود که هيئت يادشده، بايد فردا يافته هاى شان را با اين نشست شريک سازد تا در مورد تصميم اتخاذ شود.

 قابل ذکر است که به دنبال حمله چهارشنبه در کابل، برخی رسانه ها گزارش دادند که موتر تخليه فاضلاب که توسط آن انفجار انجام شده است، مربوط به شرکت میرویس یاسینی نماینده مردم ننگرهار می باشد.

 اما میرویس یاسینی، در نشست امروز ولسی جرگه گفت که او شرکت تخليه فاضلاب ندارد و موتری که توسط آن انفجار صورت گرفته است، مربوط به وی نمی باشد.

موصوف افزود که وى اين قضيه را پيگيرى مى کند؛ زيرا با نشر اين خبر، به حيثيت وى و جرگه صدمه وارد شده است.

ياسينى از هیئت اداری جرگه خواست تا این قضیه را به شکل جدی پيگيرى کند.

رييس ولسى جرگه نيز گفت ايجاب مى کند که اين موضوع از سوى هئيت ولسى جرگه پيگيرى شود.

Tags: 

Related Article

Add new comment

Advertisement

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan

Twitter Update