Pajhwok Services

SMS News Service

Photo Service

Election Coverage

Special Mining Page

Afghan Peace Process Special Page

Addvertise With Pajhwok

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

Suggest a Story

Pajhwok is interested in your story suggestions. Please tell us your thoughts by clicking here.

اشرف غنى: بدون حضور زنان، اصلاحات و پیشرفت ممکن نیست

اشرف غنى: بدون حضور زنان، اصلاحات و پیشرفت ممکن نیست

By
On
Mar 08, 2018 - 20:02

کابل (پژواک ١٧ حوت ٩٦): رئيس جمهور ميگويد که روز جهان زن از نقش سمبولیک خود به شکل تحول مبدل گردد و تصامیم سرنوشت‌ساز نسبت به آینده زنان گرفته شود.

در خبرنامه اى که از سوى دفتر مطبوعاتى رياست جمهورى به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور عصر امروز در مراسم تجلیل از هشت مارچ روز جهانی زن که به ابتکار دفتر بانوی اول کشور در ارگ ریاست‌جمهوری دایر گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

موصوف روز جهانی زن را به همه زنان افغان تبریک گفت و خطاب به زنان گفت: "شما از نقش فراموشی به موجودیت، از خاموشی به آواز و از وابستگی به حضور آمدید، شما مالکیت یک آجندای ملی را گرفتید و در تمام عرصه‌ها، نقش فعال و همه جانبه دارید."

وى افزود که این جامعه بدون نقش فعال زنان تداوم نخواهد یافت و رفاه، صلح و ثبات بدون حضور زنان تأمین نمی‌گردد. 

او علاوه کرد که باید شبکه‌سازی میان زنان افغان صورت گیرد و آنرا تقویت نمایید تا به یک آواز منسجم مبدل شود.

وی بر نقش زن افغان در حکومت‌داری خوب تأکید کرد و گفت که بدون حضور زنان، اصلاحات و پیشرفت ممکن نیست.

غنی افزود که برنامۀ میثاق شهروندی در دورترین نقاط کشور تطبیق خواهد شد که ۵۰ فیصد در این شوراها زنان نقش خواهند داشت.

وی مشکلات موجود زنان را در عرصۀ اقتصادی عنوان کرد و گفت که باید زمینۀ رشد اقتصادی زنان فراهم شود و این قشر  باید سهم و نقش اساسی را در این خصوص داشته باشد.

رئیس‌جمهور گفت که باید از خواست‌های مصرفی به تولید بیاییم و عوامل تحرک اقتصادی را تشخیص دهیم و ارادۀ واضح ملی روی تقویت اقتصادی ملی به‌وجود آید.

وی اضافه کرد که سال آینده، ما شاهد شفافیت و انکشاف اقتصادی خواهیم بود و نقش زنان در تولید برجسته‌تر خواهد شد.

رئیس‌جمهور غنی تصریح کرد که باید وضعیت فعلی از نگاه مشکلات و فرصت‌ها تعریف شود و هدف خود را برای موفقیت تعیین کنیم. باید نقشۀ راهِ واضح ترتیب شود و مشترکاً کار نماییم.

رئیس‌جمهور بر حاکمیت قانون تأکید کرد و گفت که باید از قانون اساسی گریز نکنیم.

وی گفت که حق شهروندی باید به عمل شهروندی یکجا شود و نقش زنان در این خصوص نهایت مهم می‌باشد.

رئیس‌جمهور کشور در مورد بازگشت مهاجرین، گفت که حکومت مصمم است تا برای مهاجرین و عودت کننده گان به خصوص زنان، زمینۀ کار و داشتن سرپناه را فراهم سازد.

در این مراسم، رئیس‌جمهور غنی از تلاش‌ها و قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به نیکی یاد کرد و از زنانی که در صفوف این نیروها وظیفه انجام می‌دهند، قدردانی نمود.

در خبرنامه همچنان آمده است که در این مراسم که با حضور شماری از زنان فعال در عرصۀ اجتماعی و سیاسی در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد، بانوی اول کشور در صحبتی، روز جهانی زن را به همه زنان افغان تبریک گفت و در مورد اهمیت این روز و جایگاه اجتماعی و سیاسی زنان افغان صحبت کرد.

وی افزود، بیشتر از ۷۰ فیصد نفوس افغانستان را جوانان تشکیل می‌دهند که نیاز است این قشر، با تحرک و پویایی در راستای تغییر و بهبود وضعیت کار نمایند.

زهره یوسف مشاور دفتر بانوی اول کشور نیز در مورد فعالیت‌های آن دفتر به اشتراک کنندگان معلومات ارائه کرد و در خصوص جایگاه تاریخی زن در اجتماع، بحث نمود.

منیژه وافق رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان افغان، سینا شنا معاون لوی‌څارنوالی و حسینه صافی عضو شورای عالی صلح نیز در صحبت‌های جداگانه، روز جهانی زن را به همه زنان افغان تبریک گفتند و در مورد جایگاه زن افغان، صحبت نمودند.

آنها مشکلات و چالش‌ها فراراه زنان افغان را در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، محیط‌ زیستی، تجارت و اقتصاد برشمردند و در بحث‌های آزاد به پرسش‌های اشتراک کننده‌گان در مورد موضوعات ارائه شده پاسخ دادند.

Related Article

Add new comment

Advertisement

Advertisement

Twitter Update