Pajhwok Services

SMS News Service

Photo Service

Audio Service

Election Coverage

Special Mining Page

Afghan Peace Process Special Page

Addvertise With Pajhwok

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

Suggest a Story

Pajhwok is interested in your story suggestions. Please tell us your thoughts by clicking here.

بیانیه احزاب سیاسی در مورد سه موضوع مهم کشور

بیانیه احزاب سیاسی در مورد سه موضوع مهم کشور

By
On
Dec 17, 2018 - 12:43

(انتخابات ریاست جمهوری؛ صلح و انتخابات پارلمانی)
تردیدی وجود ندارد که مردم افغانستان در حال حاضر بیش از هر زمان دیگر، دل‌نگران وضعیت آینده کشورشان است. ما اکنون بدون مبالغه دریکی از نقاط عطف تاریخ کشور قرارگرفته‌ایم. اگر اوضاع به‌درستی مدیریت شود امکان دارد کشور ما راه خود را از دل پیچ ‌وخم‌های فراوانِ فرارو، به سمت ثبات، امنیت، مشروعیت، پیشرفت، ثبات، مشارکت، توسعه، عدالت و آزادی باز کند؛ اما درصورتی‌که به‌درستی مدیریت نشود، ممکن است بار دیگر به گذشته تاریک بازگردد و در عمق جنگ‌های بیشتر، ناامنی‌ها و نفاق ویرانگر و فقر و سیه‌روزی‌ای که آینده آن ناپیدا است سقوط کند.

حرکت کشور به سمت جلو، به سه موضوع مهم گره‌خورده است؛ «انتخابات شفاف و عادلانه ریاست جمهوری؛» «صلح عادلانه با تحریک طالبان» و «اعتباردهی به انتخابات پارلمانی.» احزاب سیاسی افغانستان با درک مسئولیت تاریخی خویش، هر سه موضوع مهم و حیاتی را با دقت تحت نظر دارند و مصمم‌اند که در رابطه با هر سه موضوع یادشده مسئولیت خویش را به‌درستی به انجام برسانند. بنابراین، مواضع اصلی و نهایی خویش را به‌صورت فشرده، روشن و قاطع، ذریعه این اعلامیه پیرامون هریک از موضوعات یادشده، به "مردم افغانستان،" "کمیسیون‌های انتخاباتی،" "حکومت وحدت ملی" و "جامعه بین‌المللی" اعلام می‌نماییم:

 موضوع اول؛ انتخابات ریاست جمهوری

 احزاب سیاسی، اصولاً انتخابات را تنها راه مشروع برای احراز قدرت می‌دانند. درعین‌حال اما با توجه به دخالت‌های پیدا و پنهان حکومت در مدیریت انتخابات، به هیچ صورت اجازه نمی‌دهند که انتخابات ریاست جمهوری بدون رعایت اصول جهانی و پذیرفته‌شده‌ای که اعتبار و شفافیت آن را تضمین می‌کند، محملی برای احراز قدرت گردد. اصولی را که احزاب سیاسی، با توجه به ضیقی وقت برای انتخابات مشروع و شفاف مطرح می‌کند قرار ذیل است:

اول؛ ثبت‌نام رأی‌دهندگان در روز انتخابات با سه ویژگی؛ «بای متریک کامل با ده انگشت؛» «آی اسکن»؛ و «گرفتن عکس رأی‌دهنده» در دیتابیس ثبت‌نام.

اساساً ثبت‌نام رأی‌دهندگان باید قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با معیارهای بین‌المللی و با استفاده از دستگاه "بایمتریک" کامل (ده انگشت) و "آی‌اسکن" انجام می‌گرفت و لیست رأی‌دهندگان قبل از انتخابات از طریق وب‌سایت‌های رسمی نشر می‌گردید؛ اما با توجه به تقویم انتخاباتی و فشار زمان، در حال حاضر چنین فرصتی وجود ندارد. ازاین‌جهت احزاب سیاسی ثبت‌نام رأی‌دهندگان با رعایت ویژگی‌های فوق را در روز انتخابات به‌عنوان بدیل آن پیشنهاد می‌کند.

دوم؛ استفاده از تکنولوژی در دو مرحله مهم انتخابات؛ یعنی «رأی دادن» و «شمارش آراء» در عرض رأی‌دهی دستی و شمارش دستی آراء.

سوم؛ انتشار تعداد رأی‌دهندگان مطابق لیست به‌دست‌آمده از ثبت‌نام روز رأی‌دهی بلافاصله بعد از انتخابات با تفکیک مراکز و محلات رأی‌دهی از طریق وب‌سایت‌ها و رسانه‌های برقی.

چهارم؛ فراهم‌سازی زمینه نظارت مؤثر احزاب از تمام روندهای انتخاباتی.

پنجم؛ اصلاحات لازم در اسناد، طرزالعمل‌ها و مدیران ارشد کمیسیون‌های انتخاباتی.

احزاب سیاسی عقیده دارند که انتخابات ریاست جمهوری با رعایت اصول فوق، و اتخاذ تدابیر ضروری دیگر می‌تواند از شفافیت و اعتبار نسبی برخوردار گردد. در غیر آن‌صورت هرگونه انتخاباتی که بدون رعایت اصول فوق برگزار گردد، با تقلب گسترده همراه خواهد گردید و افغانستان را در کام یک بحران مهارناپذیر دیگر پرتاب خواهد کرد. بنابراین، احزاب سیاسی از کمیسیون مستقل انتخابات، حکومت وحدت ملی و جامعه بین‌المللی می‌خواهد که با تطبیق اصول فوق، زمینه یک انتخابات مشروع را فراهم سازد.

تأکید می‌کنیم که احزاب سیاسی به هیچ صورت انتخابات همراه با تقلب را نمی‌پذیرد. و همیچنین تأکید می کنیم که ارگ ریاست جمهوری دست از کمپینهای پیش از وقت بردارد و سفرهای پر هزینه ولایتی رئیس جمهور و عزل نصب ها نوعی از کمپاین انتخاباتی پیش از وقت است .

هشدار ما به حکومت این است که هرگاه احزاب سیاسی به این نتیجه برسند که کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت وحدت ملی پیشنهادهای احزاب را در مورد شفافیت انتخابات جدی نمی‌گیرند، و دست از تخلف و قانون شکنی برنمیدارند، ما خواهان ایجاد حکومت موقت خواهیم شد؛ حکومتی که بتواند انتخابات ریاست جمهوری را در ظرف شش ماه برگزار نماید.

 موضوع دوم؛ نتایج انتخابات پارلمانی:

 بر اساس حکم صریح قانون، کمیسیون مکلف است که نتایج قسمی انتخابات را روزانه اعلام و نتایج ابتدایی کل پروسه را درمجموع در یک روز اعلان نماید. درعین‌حال اما کمیسیون مستقل انتخابات تا هنوز باهدف مشکوکی نتایج انتخابات را نه براساس حکم قانون؛ بلکه به ‌صورت دلخواه خود و به گونه مختلط اعلان نموده است

احزاب سیاسی یکبار دیگر با صراحت اعلان می دارند که فقط نتایج آرای بایمتریک شده را معتبر می دانند و نتایجی را که از شمارش آرای مخلوط، بدست آمده باشد را قبول ندارند.

موضوع سوم؛ صلح

 نیاز صلح، از نفرت جنگ برجسته می‌شود. خوشبختانه اکنون همه طرف‌ها در داخل افغانستان، به شمول تحریک طالبان به این نتیجه رسیده‌اند که بحران افغانستان از طریق جنگ پایان نمی‌یابد. پایان هر جنگ، صلح است. گروه‌های سیاسی-قومی افغانستان تا زمانی که بر سر یک سلسله اصول اساسی به تفاهم نرسند، جنگ در افغانستان ادامه پیدا می‌کند. از جانب دیگر روشن است که تداوم جنگ، هر آنچه را که تا هنوز از دارایی‌های مادی و معنوی کشور بازمانده است نیز به خاکستر تبدیل می‌کند. ازاین‌جهت احزاب سیاسی به‌عنوان یکی از مسئولیت‌های اساسی خویش، در مورد رسیدن به یک صلح عادلانه و پایدار تلاش‌های خویش را آغاز خواهند کرد.

احزاب سیاسی برگزاری مذاکرات بین الافغانی را تنها راه، برای حل بحران جاری و ختم جنگ در کشور میداند و باور دارند که تمامی اطراف داخلی باید بدون هیچ پیش شرطی در مذاکرات حضور داشته باشند. احزاب طرفدار مذاکرات بین الافغانی چهار جانبه ملی و فراگیر می باشند، در صورت نادیده گرفته شدن یکی از جهت های مطرح سیاسی کشور، پروسه مذکرات صلح موفق نخواهد شد. احزاب سیاسی افغانستان فیصله کرده اند که با استفاده از ظرفیت ها و امکاناتی که دارند تلاش های جدی و عملی را برای برپایی مذاکرات مهم بین الافغانی آغاز خواهند کرد. هم چنین احزاب سیاسی توافق کردند که هیاتی را موظف نمایند تا با تفاهم نزدیک و معلن با تحریک اسلامی طالبان، پروسه آغاز مذاکرات بین الافغانی را تسریع نمایند. از جانب دیگر تحریک طالبان هم نیز با این ابتکار احزاب موافقت نموده است.احزاب سیاسی از ماموریت داکتر خلیلزاد نماینده ویژه آیالات متحده آمریکا بخاطر آوردن صلح پایدار و پایان جنگ استقبال می کنند و آن را اقدام بجا و درست دانسته و از آن حمایت می کنند.

و من الله توفیق

کمیته سیاسی احزاب

مورخ 26 قوس 1397

 

 

 

Related Article

Add new comment

Advertisement

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan

Twitter Update