Pajhwok Services

SMS News Service

Photo Service

Audio Service

Election Coverage

Special Mining Page

Afghan Peace Process Special Page

Addvertise With Pajhwok

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

Suggest a Story

Pajhwok is interested in your story suggestions. Please tell us your thoughts by clicking here.

زنان: برای صلح باید تلاش های جدی صورت گیرد

زنان: برای صلح باید تلاش های جدی صورت گیرد

By
On
Jul 22, 2019 - 18:44

شهر کندز (پژواک، ۳۱ سرطان۹۸): ده ها زن در جلسه ای که به افتخار صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور در کندز تدویر یافته بود، گفتند که با استفاده از فرصت های موجود، برای صلح تلاش های جدی صورت گیرد.

امروز در تالار جلسات مقام ولایت کندز، تحت نام سهم زنان در پروسه جاری صلح و آزادی، جلسه وسیع از سوی زنان تدویر یافته بود.

روبینا روهین مسئول جندر مقام ولایت کندز، در آغاز جلسه گفت که در استرداد استقلال، زنان نقش فعال داشتندو بعد از آزادی زنان به حقوق شان دست یافتند.

همچنان نصیبه هولکر رئیس امور زنان کندز گفت: ((ما آزادی بزرگ کشور را به قربانی زیاد به دست آوردیم، که حالاهمه به پیشواز تجلیل صدمین سالگردش قرار داریم؛ همه باید از تاریخ خود آگاهی داشته باشیم.))

او گفت زنان مسئولیت دارند که از فرصت های موجود استفاده کافی نمایند و برای صلح صدای صلح آمیز بلند نمایند.

هولکر تلاش های زنان را در بخش باسواد ساختن فرزندان مردم ستایش نمود و از آنان خواست که در تربیت بهتر نسل جدید، شب و روز تلاش نمایند.

در جریان این نشست، کریمی صادقی عضوی شورای ولایتی کندز، در اشاره به زندگی و دوران غازی امان الله خان گفت که این یک دوره روشن افغانستان بود؛ اما بعداً جنگ های داخلی افغانها را با مشکلات روبرو ساخت.

به گفته او؛ زنان در روند صلح باید یک مشت شوند و برای صلح و ثبات شب و روز تلاش نمایند.

به گفته صادقی، جنگ و انفجار ها از هر نگاه به  تمام زنان خساره رسانده است، زنان برای مهار کردن مشکلات فعلی، از خانه ها وقریه ها صدای بند شدن جنگ را بلند نمایند؛ اگر زنان صدا بلند نکنند، بعید نخواهد بود که مشکلات و خساره جنگ افزایش یابد.

همچنان زکیه زمان یک اشتراک کننده این مجلس، از زنان خواست که باید در روند جاری صلح و صدمین سالگرد استرداد استقلال، از هیچ گونه تلاش دریغ نکنند.

شماری دیگر از زنان نیز صحبت کردند.

در پایان جلسه عبدالجبار نعیمی والی کندز، ضمن حمایت از نظام کنونی گفت که همه باید علیه آن بیگانگانى مبارزه نمایند که برای ویرانی افغانستان تلاش میکنند.

نعیمی خطاب به زنان گفت: ((شما در صحبت های تان گفتید که از جنگ ها خسته اید، جنگ نمی خواهید و اگر طالبان به راستی به قرآن باور دارند، باید از جنگ دست بکشند و صدای صلح را بلند کنند.))

نعیمی تاکید کرد که در برابر آن کسانى باید مبارزه جدی صورت گیرد که مکان های عام المنفعه را ویران میکنند و میان افغان ها آتش نفاق را دامن میزنند.

د يادونې ده چې دا ځل د حکومت له لوري د خپلواکې د بېرته ګټلو ورځې د نمانځلو لپاره ځانګړي تدابير نيول شوي دي.

قابل یادآوری است که امسال، از سوی حکومت برای تجلیل استرداد استقلال، تدابیر ویژه گرفته شده است.

Related Article

Add new comment

Advertisement

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan

Twitter Update