Pajhwok Services

SMS News Service

Photo Service

Audio Service

Election Coverage

Special Mining Page

Afghan Peace Process Special Page

Addvertise With Pajhwok

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

Suggest a Story

Pajhwok is interested in your story suggestions. Please tell us your thoughts by clicking here.

والی جوزجان: ما صلح یکجانبه نمیخواهیم

والی جوزجان: ما صلح یکجانبه نمیخواهیم

By
On
Aug 19, 2019 - 16:09

شبرغان (پژواک، ٢٨ اسد ٩٨): والی ولایت جوزجان میگوید، با افرادی که به دستور رهبران آی اس آی از کویته پاکستان به نام والی و قوماندان تعیین میشوند و در خاک ما حملات تروریستی را انجام میدهند، صلح نمى کنند.

مولوی لطف الله عزیزی درحالی به این مسایل اشاره کرد که در جمع صدها تن از باشنده گان شهر شبرغان در مراسم صدمین سالروز جشن استرداد استقلال سخنرانی مى نمود.

وی افزود، برخی از افراد با تبلیغات منفی در رابطه به جشن آزادی مردم افغانستان در صفحات اجتماعی سخن میزنند و ندانسته آب به آسیاب دشمن میریزند.

او گفت: "ما از مذاکرات صلح به نفع مردم افغانستان حمایت میکنیم، ولی از صلح با افرادی که تا دندان مسلح اند و میخواهند بر قلمرو کشور ما حاکم شوند، حاضر به مفاهمه و مذاکره نیستیم."

او علاوه کرد، در اینجا تمامی مردم در ساحه تحت حاکمیت حکومت در دو روند خلع سلاح شدند و سلاح و مهمات خود را تسلیم پروسه دایاگ نمودند؛ اما در صف مخالفین دولت این امر معکوس است، آنها تا دندان مسلح اند و دستور عملیات تخریبی را از پاکستان میگیرند و ما صلح با این کتگوری افراد را مردود شمرده، توطیه علیه مردم خود میدانیم.

وی افزود: مخالفین میخواهند سی و پنج هزار زندانی شان بدون قید و شرط از زندان آزاد شوند، درحالیکه برخی از افراد این گروه وقتی از طرف دولت آزاد شده اند، دوباره به صف مخالفین رفته و فعالیت های تروریستی شانرا بر علیه نیروهای دولتی آغاز کرده اند.

او ميگويد: "ما صلح یکجانبه نمى خواهیم، بلکه از مجامع بین المللی مى خواهیم همانطوری که در تطبیق پروسه دایاگ و تشکیل حکومت موقت و انتخابی ما را یاری رسانده اند، طالبان را نیز خلع سلاح کنند تا در کشور صلح تامین شود."

باشنده گان شهر شبرغان نیز ضمن استقبال از صدمین سالروز جشن استقلال میگویند که جشن آزادی را محترم میشمارند و آرزومندند تا مخالفین نیز با درک حقاینت انسانی دست از مخاصمت و دشمنی بکشند و زنده گی صلح آمیز اختیار کنند.

خجسته "قیام تلاش" یکی از باشنده گان شهر شبرغان به آژانس خبرى پژواک گفت: "حداقل میخواهم که امروز از جنگ و خونریزی چیزی نگویم؛ چون همه از پدیده جنگ خسته شده ایم و نمیخواهم تا در این روز خجسته از خون و اشک صحبت کنم."

وی افزود، فقط میخواهد بگوید، افرادی که دست به خشونت و انفجار میزنند، دست از آدم کشی بکشند و به دیگران نیز مجال زنده گی کردن دهند، در غیر آن خداوند نیست و نابود شان کند تا همه نفس راحت بکشند.

محمد رسول آخندزاده یکی از فعالین جامعه مدنی در ولایت جوزجان میگوید، استقلال در حقیقت نمادی از زنده گی بی قید و شرط انسانهاست که در اثر خون بهای صدها مرد و زن این مرز و بوم بدست آمده و ما آنرا گرامی میداریم.

وى افزود، اگر در کشوری استقلال وجود نداشته باشد، افراد آن جامعه در هیچ امری مستقلانه عمل کرده نمیتواند؛ بناً این امر از نیازهای مبرم جامعه ماست که به اثر جانبازی ها و فداکاری های صدها تن  بدست آمده است.

موصوف تصریح کرد، افرادی که امروز استقلال کشور را مردود شمرده، دست به خشونت و جنگ میزنند، بهتر است برای مبارزات سیاسی شان گزینه های دیگری را انتخاب نمایند و از راه های مطلوب برای دستیابی به اهداف شان مبارزه کنند.

زرمینه سرباز قرارگاه قوماندانی امنیه ولایت جوزجان میگوید، برای حفظ استقلال مردم و جلوگیری از اعمال تخریبکارانه مخالفین دولت یونیفورم نظامی بر تن کرده است.

او گفت، نمیگذارد تا در ولایت جوزجان مخالفین سربلند کنند و با راه اندازی اعمال تخریبکارانه دست به خشونت بزنند.

وی علاوه نمود، میخواهد تا همه استقلال کشور را پاس دارند و آرام بدون قید وشرط زنده گی نمایند تا در پرتو صلح و آرامش، کشور ما راه ترقی را بپیماید.

صدها تن از باشنده گان شهر شبرغان امروز در بخدی پارک اين شهر با راه اندازی برنامه های تفریحی، نمایش محصولات زراعتی، سازو سرود و توته کردن کیک از صدمین سالروز جشن استرداد استقلال کشور تجلیل بعمل آوردند.

در جریان برگزاری مراسم جشن، نیروهای کشفی پولیس از انفجار ماین مقناطیسی که در زیر ستیژ جابجا شده بود، نیز جلوگیری نمودند.

Related Article

Add new comment

Advertisement

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan

Twitter Update