د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

غږيزه څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميته و راهکارى براى مديريت آب هاى زيرزمينى افغانستان ساخته مى شود

کميته و راهکارى براى مديريت آب هاى زيرزمينى افغانستان ساخته مى شود

Aug 14, 2018 - 16:51

کابل (پژواک، ٢٣ اسد ٩٧): براى مديريت آب هاى زيرزمينى افغانستان، در کنار راهکارى که امروز در يک نشست روى آن بحث شد، کميته اى متشکل از ارگان هاى ذيربط ساخته مى شود و اتحاديۀ اروپا نيز در اين بخش کمک مى کند.

اين در حالى است که پيش از اين نيز نگرانى ها از تغييرات اقليمى و کاهش آب­هاى زير زمينى در کشور به خصوص کابل وجود داشته و برخى ها انتقاد کرده اند که براى رفع اين مشکل، اقدامات عملى کمتر از سوى حکومت صورت گرفته است.

 پيرر مايدون (Pierre Mayaudon) سفير اتحاديه اروپا در افغانستان، در اين نشست که زير نام «همايش کارشناسان مديريت آب هاى زير زمينى» در کابل تدوير يافته بود، گفت خوشحال است که در اين چنين برنامۀ مهم که براى مديريت بهتر آب هاى افغانستان که خيلى مهم و با اهميت است، اشتراک نموده است.

او بدون ارايۀ جزييات گفت که اتحاديه اروپا و ٢٨ عضو آن، از طريق يک برنامه واحد که چند سال قبل آغاز شده، تا سال ٢٠٢٠ ميلادى ١،٦ ميليارد يورو متعد به کمک به افغانستان هستند، که در اڼ در بخش هاى تهيه آب آشاميدنى صحى، زراعت انرژى تجديد پذير، و ديگر ميباشد.

همچنان موصوف افزود که در کنار کمک هاى يادشده، اتحاديه اروپا به طور مستقيم در بودجه دولت افغانستان سالانه ١٠٠ ميليون يورو کمک مى کند تا حکومت قادر شود که براى مديريت بهتر آب هاى زير زمينى افغانستان، پلان تهيه و تطبيق کند.

همچنان محمد ادريس مليار معاون اداره ملى حفاظت از محيط زيست، روى کاهش آب هاى زير زمينى و افزايش آلودگى هوا و محيط زيست، از اثر افزايش نفوس در کابل صحبت کرد و کاهش آب هاى زيرزمينى را نگران کننده خواند.

وى کار مشترک ادارات ذيربط در اين زمينه را ضرورى خواند و افزود که به زودى، کميته کارى متشکل از اداره هاى ذيربط ايجاد و در اين بخش آغاز به کار خواهد کرد.

به گفته او عکس بردارى از نقاط مختلف زمين، جمع آورى آمار دقيق، تهيه و طرح پاليسى ها وغيره از کارکردهاى اين کميته خواهد بود.

نجيب الله فهيم رييس دولت در امور رسيدگى به حوادث نيز در اين نشست صحبت کرد و گفت: «چرا آب هاى زيرزمينى مهم است؟ چرا به اين موضوع توجه کنيم؟ استفاده از آب هاى زير زمينى، سبب مى شود که زمين نشست کند و بالاخره زمين دهن باز کند و بخشى از شهر را به داخل خود ببرد، اين خطر به طور جدى در افغانستان وجود دارد.»

به گفته وى، بايد از آب هاى سطحى استفاده شود و براى استفاده آن برنامه هاى عملى روى دست گرفته شود؛ در غير آن کشور به يک فاجعه مواجه خواهد شد.

او در اشاره به اينکه بيست ولايت افغانستان با خشکسالى مواجه است، گفت که در حال حاضر، ٥٠ درصد حاصلات زراعتى کاهش پيدا کرده و ٣،٣ ميليون مواشى با کمبود علوفه مواجه مى باشند.  

اورځلا نعمت رييس واحد تحقيق و ارزيابى افغانستان (AREU) در اين نشست گفت که اگر آب هاى زير زمينى کشور به درستى مديريت نشود، افغانستان با يک بحران جدى مواجه مى شود.

وى افزود که در نشست امروز، روى يک راهکار براى مديريت درست آب هاى زيرزمينى کار مى شود. وى گفت که اين راهکار، تا حدود يک ماه ديگر به حکومت افغانستان داده مى شود تا از آن در مديريت آب ها استفاده کند.

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan