د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قارى رحمت الله بنيان گزار گروه داعش در غور کشته شد

قارى رحمت الله بنيان گزار گروه داعش در غور کشته شد

Jan 18, 2019 - 10:48

فيروزکوه (پژواک، ٢٨ جدى ٩٧): قاری رحمت الله بنیان گزار گروه داعش و سرکرده گروه طالبان ولایت غور، طی یک عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولایت فاریاب کشته شد.

منابع امنيتى مى گويند، سرانجام طی یک عملیات نظامی بالای آن منطقه قاری رحمت الله با چند تن دیگر کشته شده است.

سید ضیاء حسینی آمر امنیت فرماندهی پولیس غور میگوید که قاری رحمت الله سرگروپ طالبان شمال فیروزکوه که در چندین جنایت ضد بشری در غور دست داشته است، در یک عملیات نیروهای امنیتی در ولایت فاریاب با چند تن از سران دیگر طالبان دو روز قبل کشته شده و جسد وی روز گذشته در منطقه غلمین فیروزکوه منتقل گردیده است.

عبدالحی خطیبی سخنگو والی غور به پژواک گفت، که قاری رحمت الله باشنده منطقه مرغاب فیروز کوه، عضو پیشین حزب جمعیت و اولین شخص بوده است که هسته گروه داعش را در روستایی مرغاب فیروزکوه بنیان گزاری کرد.

موصوف افزود، بعد از آنکه گروه طالبان و داعش در غور موضوعات شان به تنش گرفت، قاری رحمت الله به گروه طالبان پیوست و با این گروه فعالیت های ضد دولتی انجام داد.

به گفتۀ موصوف، در مدت که قاری رحمت الله در این گروه ها فعالیت میکرد، جنایت چون کشتار دسته جمعی ١٤ مسافر هزاره را در مسیر شاهراه غور- کابل، قتل ٥ تن از منسوبین پولیس ترافیک غور، قتل ریس و کارمند موسسه برک، کشتار دسته جمعی ٣٥ تن افراد بیگناه و دهقان در شمال فیروکوه نقش اساسی را داشته است.

وی می افزاید که قاری رحمت الله در دادگاه های صحرایی و اختطاف مسافرین در شاهراه غور- کابل نیز نقش اساسی داشته و در سنگسار رخشانه نیز حضور داشته است.

گفته میشود که بر اساس شکایت بازمانده گان قربانيان که مسئولیت کشتار شان را قاری رحمت الله به دوش داشت، به محاکم طالبان، گروه طالبان امر بازداشت قاری رحمت الله را از کویته پاکستان دریافت کرده بودند و وی را بازداشت و در یک محبس به ولایت فاریاب زندانی نمودند .

آگاهان نظامی و مسولین حکومتی در غور به این باور هستند که با از بین رفتن قاری رحمت الله، گروه طالبان در شمال فیروزکوه از گذشته ضعیف تر خواهند شد و نیاز میرود تا عملیات برای نابودی شان در آن مناطق آغاز گردد.

غلام ربانی هدفمند آگاهی نظامی در غور میگوید که با از بین رفتن قاری رحمت الله تنها گروه تحت امر این فرد ضعف خواهد شد و دیگر گروه های هراس افگن به فعالیت های شان ادامه خواهند داد .

وی به پژواک گفت، اگر حکومت میخواهد که برای نابودی گروه های کوچک دیگر در آن مناطق اقدام نماید، باید عملیات نظامی را راه اندازی نماید تا دیگر این گروه سرپا خود استاد نشود.

اما عبدالحی خطیبی سخنگو والی غور به این باور است که با کشته شدن این سرگروپ طالبان دیگر گروه های هراس افگن شمال فیروزکوه از گذشته ضعیف تر خواهند شد و دیگر نمیتوانند مثل گذشته در نا امن سازی مناطق فعالیت نمایند بلکه در هم خواهند پاشید

موصوف افزود: "گذشته قاری رحمت الله روابط خیلی محکم با سران گروه طالبان در داخل و بیرون کشور داشت و آدم جنگجو و خدا ناترس بود، هر کار از دستش می آمد، میکرد، مه به این باورم که دیگه طالب ها شمال نمیتوانند با نبود این فرد سر پا استاد شوند."

بازماندگان قربانيان در غور از حکومت خواهان نابودی گروه های هراس افگن در غور هستند و میگویند با نابودی این گروه ها زمینه آموزش را برای اولاد مردم فراهم نمایند.

سلطان احمد یکتن از بازمانده گان میگوید: "حکومت تنها با کشتن این قاتل خوشحالی نکند، بل پلان بگیرند و برای نابودی همه طالب ها دست به کار شود تا باشد مردم ما بتوانند در فضای صلح زندگی کنند و اطفال شان را به مکتب ها روان کنند و حکومت دروازه های مکاتب باز نماید تا جامعه آرام داشته باشد."

منطقه مرغاب در۷۰ کیلومتری شمال شهر فیروزکوه موقعیت دارد این منطقه از چند سال به اینسو تحت حاکمیت گروه های داعش و طالبان قرار دارد و هیچ نهاد حکومتی در آن مناطق عرضه خدمات نمیتواند و حکومت نیز بنا به صعب العبور بودن و دره های سر به فلک کشیده نتوانسته است عملیات نظامی را برای نابودی گروه های مخالف به را اندازد.

نښه: 

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement