د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان باايجاد گمرک در فارياب از اموال تجار محصول ميگيرند

طالبان باايجاد گمرک در فارياب از اموال تجار محصول ميگيرند

Feb 19, 2019 - 14:06

میمنه(پژواک، ۳۰ دلو ۹۷): در پی ایجاد گمرک و اخذ محصول از اموال تجارتی در منطقه اسلام قلعه ولسوالی شیرین تگاب فاریاب از سوی گروه طالبان، مردم این پول ستانی را کمکی بر تداوم جنگ و ناامنی در شمال کشور می دانند. 

حدود ده روز قبل، گروه طالبان اعلام داشت که با ایجاد گمرک تازه در ولسوالی شیرین تگاب، از تمامی اموال تجارتی که از بندر آقينه وارد و یا صادر می شود، دوباره محصول اخذ می گردد.

در نرخنامۀ ۷۶ قلمی که از سوی بخش اقتصادی گروه طالبان منتشر شده و کاپى آن با پژواک شريک گرديده، برای محصول هر جنس تجارتی نرخ مشخص تعیین شده است و تمامی تاجران را مکلف به پرداخت آن می داند.

در نرخنامه این گروه، محصول يک موتر ادويه از١١ هزار تا ٣٣ هزار افغانى مشخص گرديده است.

به همين گونه محصول یک موتر تایر، قالین، گوشت مرغ، باطری، مبلایل، ظرف، تیل، گاز، ایزوگام، سیخ و پرزه، از ۸۵۰۰ تا ۲۵۵۰۰ افغانی نظر به نوع موتر نرخ گذاری شده است؛ برای مواد خام، کود کیمیاوی، شیشه، گادر، آهن، تخته، زغال، پودر و صابون از ۶۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ افغانی نرخ تعیین شده است.

همچنان برای سبزیجات، کچالو، گندم، جواری، گچ، نمک، سمنت از یک موتر بین یک هزار تا شش هزار افغانی نرخ تعیین شده است.

با این حال، شماری از تاجران و باشنده گان ولایت فاریاب، با نگرانی از ایجاد گمرک و اخذ محصول از سوی طالبان، می گویند که اگر حکومت جلو این فعالیت غیررسمی و ناعادلانه را نگیرد، سالانه حدود ۱۵۰ میلیون افغانی به جیب طالبان می ریزد.

اين تاجران درصحبت با پژواک، از بیم طالبان، از گرفتن نام شان در گزارش خودداری کردند؛ چون به باور آنان در صورتی که نام شان ذکر شود، سر و مال شان را از دست خواهند داد.

محمد شریف یکی از دکانداران شهر میمنه که از ولایت بلخ مال وارد می کند، ایجاد گمرک از جانب طالبان را جفای بزرگ دانسته گفت که از این اقدام طالبان به تاجران، کسبه کاران و موترداران ضرر نمی رسد؛ اما بار سنگین آن به شانه های مردم فقیر و ناتوان گذاشته می شود.

وحیدالله دیگر باشنده شهر میمنه گفت از زمان ایجاد گمرک از سوی طالبان و اخذ پول از اموال تجار، قیمت اموال ارتزاقی افزایش یافته است.

وی ازطالبان خواست که اگر به خاطر جهاد و نجات مردم از ظلم مبارزه می کنند، پس با گرفتن پول از اموال تجارتی و موترها، مرتکب این ظلم نشوند.

صبغت الله سیلاب معاون شورای ولایتی فاریاب، به پژواک گفت که طالبان با ایجاد گمرک تازه و اخذ محصول از اموال تجارتی، عواید بزرگی را جمع آوری نموده و ازاين طريق ماشین جنگی شان را به حرکت درمى آورند.

وی علاوه نمود که اقدام طالبان در شرایط کنونی که مردم فاریاب، از اثر جنگ ها و خشکسالی بیجا شده و حدود ۵۰۰ میلیون دالر خساره مند گردیده اند، بار سنگین و غیرقابل تحمل است.

به گفته او، اخذ محصول از اموال تجارتی ازسويى هم، بهانه اى برای محتکران و افراد سودجو می گردد و آن ها قیمت ها را افزایش می دهند و این عمل برای حکومت نیز چالش­زا می باشد.

احمد جاوید بیدار مسئول مطبوعات مقام ولایت فاریاب، با تایید ایجاد گمرک از سوی طالبان در شاهراه میمنه – اندخوی گفت پس از آن که تمویل کننده گان این گروه، کمک های مالی خود را از این گروه قطع نمودند، آنان به باجگیری از مردم عام پرداخته اند.

موصوف افزود که از گمرک و باجگیری طالبان؛ دولت، تاجر و موتردار ضرر نمی کنند؛ بلکه با این کار غیرقانونی و غیراسلامی طالبان، قیمت ها صعود می کند، ضرر را مردم جنگ زده، بیجا شدۀ ناشی ازخشک­سالی ها وتهی دست متقبل می شوند.

وی گفت که طالبان ازمحصول اموال تجارتی، پول هنگفت می گیرند و با آن پول ها سلاح و مهمات می خرند و به ضد مردم استفاده می نمایند.

او خاطر نشان کرد گمرک و مشکلی را که طالبان ایجاد کرده اند دوام نمی کند، دولت، اداره محلی و نیروهای امنیتی برنامه هايی را روی دست دارند و با مساعد شدن وضع جوی، این گمرک برداشته خواهد شد.

در همین حال، مولوی سعید که خود را مسئول اقتصاد طالبان می خواند به پژواک گفت که این تصمیم، طبق دستور رهبری طالبان گرفته شده و از ۱۹ ماه دلو سال روان، گمرکی را در منطقه اسلام قلعه ایجاد کرده اند و موضوع اخذ مالیات از اموال تجارتی را به همه ابلاغ نموده اند.

وی به پرسش خبرنگار پژواک که گمرک شدن اموال تجارتی از سوی دولت و بار دوم توسط طالبان به مردم جبر نمی شود؟ گفت که ۸۰ درصد خاک فاریاب در کنترول طالبان قرار دارد. دولت حق ندارد، پس از این اموال تجارتی را گمرک نماید؛ در صورتی که اموال تجار رامحصول کرد، طالبان حمله خواهند کرد.

بر بنياد معلومات یک منبع دولتی، از ساحه اى که طالبان گمرک ایجاد کرده اند، اموال تجارتی شهرمیمنه و ده ولسوالی ديگراين ولايت که حدود ۲۰ بازار عایداتی دارند، عبور می کند.

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement