د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

غږيزه څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آغاز فصل زمستان، زندگی مغاره نشینان بامیانى را دشوار کرده است

آغاز فصل زمستان، زندگی مغاره نشینان بامیانى را دشوار کرده است

Dec 01, 2019 - 16:02

باميان (پژواک،١٠ قوس ٩٨): رسيدن فصل زمستان و شدت سردى هوا، ده­ها خانوادۀ باميانى را که نسبت فقر و بيچاره گى در مغاره­هاى اطراف مجسمۀ بودا شب و روز شان را سپرى مى کنند، نگران نموده و خواهان کمک هاى مواد سوخت هستند.

 در باميان، حدود سه هزار مغاره در اطراف مجسمه هاى تخريب شدۀ بودا وجود دارد که در زمان بوديزم مورد استفاده پيروان بودا بود.

اين مغاره ها کهاز سال هاى  متمادى به مسکن فقرا و بيجا شده گان تبديل شده است، در حال حاضر ده­ها خانوادۀ فقير و بى سرپناه در اين مغاره ها با ابتدايى ترين امکانات، زندگى شان را سپرى مى کنند.

مغاره نشينان مى گويند که فقر و بى خانگى آنان را مجبور نموده که با دشوارى هاى فراوان، در داخل مغاره ها زندگى کنند و با مشکلات زيادى به زندگى شان ادامه بدهند.  

کریمه یکی از اين مغاره نشینان است که از هفت سال به اين طرف، با شش فرزند خود در يکى از مغاره ها در منطقۀ سنگ چسپان اطراف غربى بودا زندگى مى کند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که حدود هشت سال قبل، شوهرش که يگانه نان آور خانوادۀ شان بود، در اثر بيمارى که عايد حالش شده بود، فوت کرد و از آن به بعد مسئوليت اعاشۀ خانواده به عهدۀ خودش شد.  

کريمه افزود: "سر زمين هاى دهقانان ميروم خيشاوه مى کنم و گاهى هم به خانه هاى مردم ميروم کالا شويى و پاک کارى مى کنم؛ تا که يک لقمه روزى حلال براى اولاد­هايم پيدا کنم."

وى با فرزندانش در داخل مغاره اى که روى آن، فرش و چند دوشک کهنه و فرسوده هموار است، نشسته بود و گفت تا امروز که ٩ قوس است، هيچ چيزى براى سوخت ندارند.

موصوف افزود که سال هاى قبل، حکومت، افراد خير و برخى نهاد هاى خيريه، براى مغاره نشنيان قبل از فرا رسيدن فصل زمستان، مواد سوخت مساعدت مى کردند.

او به کودکان دراين مغاره ها اشاره کرده، گفت: "ميترسم که امسال اولادهاى مه و اولادهاى ديگه مغاره نيشنان، از شدت سردى هوا تلف شوند، روز به روز هوا سرد ميشود و تاهنوز هيچ مواد سوخت براى ما نرسيده است."

غلام على ٦٥ ساله، مردى است که از شانزده سال به اين طرف، با خانم و سه فرزندش در يکى از اين مغاره ها، زندگى را با نهايت مشقت سپرى مى کند.

اين مرد که مزدور کار است و روزانه بيش از صد افغانى عايد ندارد گفت: "ما با صد افغانى که پيداگرى مى کنم، مى توانم که تنها شکم خود و خانواده خود را  سير کنم."

وى که يک خريطۀ نان و مقدارى بوره خريده بود و مى خواست داخل مغاره اش برود، افزود: "ما اينجا از شوق زندگی نمی کنيم، ما مجبور هستيم؛ چرا جاى براى زندگى نداريم، توان کرايه خانه را نداريم." 

موصوف درحاليکه مغاره را مکان غير مصئون و غير صحى براى بودوباش انسان ها مى داند گفت: "هرسال اطفال ما مغاره نشين ها را گژدم مى گزد، از نم و نرسيدن آفتاب داخل مغاره بوى و تعفن که هست، اطفال و زنان ما مريض مى شوند؛ اما چه کنيم، چاره چيست؟"

موصوف نيز افزود که هرسال از سوى حکومت، افراد خيرو نهادهاى خيريه، مواد سوخت براى آنها توزيع مى شد که امسال تاهنوز اين چنين مساعدتى براى شان نرسيده است.

فاطمه جوانى که سه سال قبل شوهرش را در يک حادثۀ ترافيکى از دست داده، اکنون با سه پسرش در یکی دیگر از مغاره ها زندگى مى کند.

وى پسر چهارساله اش را که از شدت تب مى لرزيد، در آغوش گرفته بود و اشک از چشمانش جارى بود، گفت: "مه توان خريد يک قطعه دوا را ندارم چه رسد که مواد سوخت بخرم."

 اين خانم روز و شب ليف مى بافد، خياطى مى کند و آنرا به بازار فروخته براى فرزندانش غذاى تهيه مى کند.

موصوف افزود: "هیچ مغاره نشینی، توانايى خرید مواد سوختی را ندارد، ما همه از دولت خود و از مردم پولدار مى خواهيم که به خاطر زنده ماندن کودکان و محاسن سفيدان، مواد سوخت براى ما کمک کنند."

عبدالرحمن احمدی سخنگوی والى بامیان، به پژواک گفت که برای کمک به مغاره نشینان، حکومت با موسسات همکار خود برنامه های حمایتی و کمک رسانی داشته است.

وی افزود طی يک هفتۀ گذشته، کميتۀ مشترک از نمايندگان حکومت و برخى موسسات خير، براى کمک به افراد بى بضاعت و نيازمند کمک، ايجاد گرديده است.

موصوف گفت که به زودترين فرصت؛ مواد سوخت، البسه و مبلغى پول نقد براى افراد بى بضاعت به ويژه مغاره نشينان توزيع خواهد شد.

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan