د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در یک سال توانستم سرمایۀ خود را از سه صد هزار به ششصد هزار افغانی افزایش دهم"

"در یک سال توانستم سرمایۀ خود را از سه صد هزار به ششصد هزار افغانی افزایش دهم"

Feb 17, 2020 - 13:24

سرپل (پژواک، ۲۸ دلو ۹۸): یک دختر سرپلی، بیک دوزی را در یک کورس یاد گرفت و اکنون توانسته است شرکت بیک دوزی را ایجاد و از این طریق، برای شماری از دختران زمینۀ کار و رفتن به مکتب را مساعد کند.    

زهرا حسینی که سی سال عمر دارد و از رشته ریاضی و فزیک به سویه لیسانس فارغ شده، در گفتگو با آژانس خبری پژواک گفت که در سال ۱۳۹۳ شامل دورۀ آموزشی دو ساله بیک دوزی که از سوی خدمات پروژوی سازمان ملل متحد ( UNOPS) برای زنان قریه جنگل باغ در مرکز سرپل راه اندازی شده بود، شامل شد.

او که هنوز ازدواج نکرده است، افزود شش هزار افغانی معاشی را که در این دوره آموزشی دریافت می کرد، ذخیره می نمود و با استفاده از آن در سال ۱۳۹۵، شرکت بیک دوزی به نام «امیر مجیب» را ایجاد و با استفاده از ماشین آلات ریاست امور زنان سرپل، در قریه جنگل باغ آغاز به کار کرد.

وی گفت که بخش بیک دوزی این شرکت، تحت نام «بانو» فعالیت دارد و بخش دیگر آن، گليم بافی است که هنوز فعالیت چشمگیری ندارد.

حسینی افزود که نخست بیست خانم در این شرکت کار می کردند؛ اما رهبری قبلی ریاست امور زنان، وسایل یادشده را از او گرفت و یک سال نتوانست کار کند.  

وی افزود که دو سال قبل، دوباره با هزینه کردن ۳۵۰ هزار افغانی که يک مبلغ آن را از بانک قرضه گرفته بود، ماشین آلات بیک دوزی و مواد خام مورد نیاز را خریداری و یازده کارمند زن و دو کارمند مرد را استخدام نمود.

او که به حیث معلم در یکی از مکاتب نیز کار می کند، خاطر نشان کرد که در یک سال توانست برعلاوه پرداخت معاش ماهوار سه تا چهار هزار افغانی کارمندان و سهم گیری در مصارف خانواده ده نفره اش، قرضه های خود را بپردازد و سرمایه خود را از سه صد هزار افغانی به شش صد هزار افغانی افزایش دهد.

وی گفت که کارمندان این شرکت، از هشت صبح تا یازده قبل از ظهر در این شرکت کار می کنند.

به گفتۀ خانم حسینی، کارمندان شرکت او دخترانی استند که به دلیل مشکلات اقتصادی از ادامه مکتب بازمانده بودند؛ اما با آغاز کار بیک دوزی در شرکت بانو، توانستند شامل مکتب سواد حیاتی شوند.

به گفتۀ او؛ بیشتر قراردادهای بیک دوزی را از سازمان حمايت از اطفال مکتب های خصوصی در جوزجان و سرپل و مدارس دینی، گرفته است.

حسینی همچنان گفت که در جریان کار، با چالش هايی رو به رو شده است.

او افزود که در نخست دکانداران بر کیفیت تولیدات شرکت بانو اعتماد نداشتند و آن را نمی خریدند، برخی از رقیبان او که مردها بودند، تلاش می کردند که تولیدات این شرکت فروخته نشود.

همچنان او گفت که نگرانی های امنیتی نیز وجود دارد و زمانی که مواد خام را از مزار شریف مرکز ولایت بلخ و کابل می آورد و یا بیک ها را برای فروش به بازار می برد، از رو به رو شدن با مشکل امنیتی نگران می باشد.

او گفت با آنکه هنوز حمایتی که باید ریاست های حکومت در سرپل، در بخش خرید بیک های تولیدی او می کرد، نکرده اند؛ اما در کُل از کار خود راضی است و باور دارد اکنون می تواند در داوطلبی ها، قراردادهای بزرگ را به دست آورد.  

زهرا حسینی آرزو دارد که کار و بار خود را وسعت دهد، تعداد کارمندان شرکت بانو را به صد تن برساند و نماینده گی های این شرکت را در جوزجان، فاریاب و بلخ نیز ایجاد نماید.

کارمندان شرکت بانو، از کار کردن در این شرکت راضی هستند.

زهرا عباسی یک تن از آنها گفت که قبلا به دلیل مشکلات اقتصادی از ادامه مکتب باز مانده بود؛ اما اکنون با استفاده از این پول، شامل مکتب سواد حیاتی شده و در حال حاضر، در صنف یازدهم این مکتب درس می خواند. 

منیره حسینی یک تن دیگر از کارمندان این شرکت، به پژواک گفت به دلیلی که بیک دوزی را در این شرکت یاد گرفته بود، توانست دو سال در ریاست کار و امور اجتماعی و یک سال دیگر در ریاست امور زنان این ولایت، در بخش بیک دوزی به خانم ها و دختران در بدل معاش ماهوار شش هزار افغانی آموزش دهد.

منیره که محصل سال دوم رشته فزیک است، نیز گفت توانسته است که از عواید کار در این شرکت، مصارف پوهنتون خود را بپردازد.  

 درعين حال، نبیلا حبیبی رییس امور زنان سرپل، از تلاش های زهرا حسینی ستایش کرد و گفت که زنان زیادی در این ولایت، علاقمندی دارند که در بخش تجارت و صنایع دستی فعالیت داشته باشند؛ اما نیاز به حمایت و کمک دارند.

به گفتۀ خانم حبیبی؛ اگر حکومت و نهادهای کمک کننده، به ایجاد شغل برای زنان توجه کنند، بیشتر خانم ها به استقلالیت مالی می رسند و در نتیجه، گراف خشونت علیه زنان نیز کاهش پیدا می کند.

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement