د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"والى دايکندى، ٢٣ ميليون افغانى وجه سردستى را به حساب خود واريز نموده است"

"والى دايکندى، ٢٣ ميليون افغانى وجه سردستى را به حساب خود واريز نموده است"

Feb 22, 2020 - 18:23

نيلى (پژواک،٣ حوت ٩٨): فعالين مدنى و نمايندگان شوراى ولايتى دايکندى، از حکومت دارى ضعيف در اين ولايت سخن زده مدعى اند که والى اين ولايت، ٢٣ ميليون افغانى پول وجه سردستى را به حساب خود واريز نموده؛ اما والى آن را رد ميکند.    

شیما رستمیان رئیس شورای ولایتی دایکندی، در مصاحبۀ با آژانس خبرى پژواک گفت که وضعیت حکومت‌داری در دایکندی، نگران کننده و نابسامان مى باشد.

وى افزود: "در دوران آقای رحمتی والى کنونى، هماهنگی میان ادارات نظامی و ملکی به شدت کاهش یافته و برخوردهای سلیقوی از سوی وی در تمام بخش‌ها اعمال می‌شود. "

موصوف وضعیت پیش آمده را به سود مردم و حکومت نداسته و بر راه حل منطقی آن تاکید می‌کند. 

رستمیان در پايان سخنانش به تاکيد گفت: "والی در تمام بخش‌ها تک روی می‌کند و به شکل نمونه یاد آورشد که در کمیته امنیتی، اعضای اصلی آن دعوت نمی‌گردد."

وى فساد ادارى حتى در مقام ولايت را نگران کننده توصيف کرد و مدعى شد که شخص والى، پول وجه سر دستى ادارۀ محلى را که به ٢٣ ميليون افغانى مى رسد، به حساب بانکى خود واريز نموده است.

به اساس معلومات موصوف، پول وجه سردستى، براى حالات اضطرار، مهمانى هاى خاص مقام ولايت، سفرها وغيره مى باشد.

او گفت: "ما به تازه‌گی به اسنادی دست یافته‌ایم که جناب والی‌ رحمتی، مبالع وجه سردستی‌اش را که فی‌الواقع حق مسلم مردم دایکندی‌ست، به حساب شخصی‌اش انتقال داده است."   

همچنان سخی سعات یک تن از فعالین مدنی گفت: "یک‌ سال و اندی ‌ست که اعلا رحمتی در این ولایت آمده است و نتوانسته است در امر مبارزه با فساد اداری و انکشاف متوازن خوب عمل کند ".

موصوف افزود: "فعالین مدنی، برخی از سند هايی را از این والی دریافته است که پول وجه سر دستی شان بالغ بر ٢٣ ميلیون افغانی بر حساب شخصی شان واریز شده است".

محمد حیدری یکی دیگر از فعالین مدنی نیز والی دایکندی را به تک روی و دامن زدن به مسايل حزبی، سمتی و سلیقوی متهم نموده و گفت از زمانیکه رحمتی، والی این ولایت شده است وضعیت حکومتداری محلی خوب نیست.

در همين حال محمدعلی ارزگانی معاون مقام ولایت، چند روز قبل به شکل غیرمستقیم والی را به تک‌ روی و برخورد سلیقوی متهم کرده و اداره محلی را در امر مبارزه با فساد اداری ناکام خوانده و گفته بود، در امر استخدام‌ها ازسوی مقامات بلندپایه دخالت های غیر قانونی صورت می‌گیرد و با سرنوشت تحصیل کرده‌های این ولایت بازی می‌شود."

وى نیز وضعیت حکومتداری در این ولایت را آشفته خواند و تلویحا این مشکلات را به گردن شخص اول اداره ولایت والی رحمتی انداخت.

سید انور رحمتی والی دایکندی، در ادعاهاى يادشده گفت که تمام آنها بى بنياد بوده و هيچ نوع فسادى ادارى را انجام نداده است.

وى افزود: " در دوره کاری من حکومتداری مردم محور و پاسخگو بوجود آمده و تحرکات کاری بیشتر در ادارات دولتی جهت ارایه خدمات بوجود آمده است". 

وى  می‌پذیرد که یک سرى اختلاف نظر با بعضی از رؤسای ادارت دولتی دایکندی دارد؛ اما مدعی‌است که این اختلاف نظرها هیچگاه باعث خلل در کار و تصمیم گیرى های او نشده است.

وی همچنان تائید کرد: "پول وجه سردستی  به حساب شخصی‌اش ام واریز می‌شود و این پول بر اساس یک طرزالعمل به شکل شفاف و روشن به مصرف می‌رسد و هیچگونه دخل و تصرف در آن وجود ندارد".

والی درحالى از تأمین شفافیت در مصرف پول وجه دسترسی اطمینان می‌دهد، که بر اساس فقره پنج ماده هفتم رهمنود وجه سردستی والیان، معاونین والی و ولسوالان تذکر یافت است: "اداره ارگان‌های محلی در هماهنگی با وزارت مالیه، حساب بانکی مشخص و به طور رسمی بنام دفتر مقام ولایت افتتاح و پول وجه سردستی توسط معتمد نقدی مقام ولایت در آن واریز و به امضاء والی ولایت مصارف از آن تمویل گردد."

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking