د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

غږيزه څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: تغییرات اساسی در گمرکات به میان می آید

غنی: تغییرات اساسی در گمرکات به میان می آید

Jul 04, 2020 - 18:25

کابل(پژواک،۱۴سرطان۹۹):رئیس جمهورغنی به ادارۀ ملی امور تنظیم آب و وزارت انکشاف دهات وظیفه سپرد تا در قسمت مدیریت آب در ولایت ننگرهار، پلان های شانرا بر اساس خواست مردم، عیار و نیز در زمینه احداث ۱۵۰۰ بند کوچک که قرار است اعمار گردد، سهم ولایت ننگرهار را مشخص سازد.

در اعلامیه ارگ که یک نسخه آن در دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته آمده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور قبل از ظهر امروز از طریق ویدیو کنفرانس با بزرگان، متنفذین، علما، زنان، جوانان و نمایندگان اقشار و اصناف  مختلف مردم ولایت ننگرهار از طریق ویدیو کنفرانس صحبت نمود.

منبع می نویسد که در این ویدیوکنفرانس، داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی، شماری از اعضای کابینه و مسئولین ادارات نیز حضور داشتند.

به نقل از خبرنامه، در آغاز شاه محمود میاخیل والی ننگرهار صحبت کرد و به نمایندگی از مردم آن ولایت، مراتب تسلیت خویش را بخاطر وفات محمد یوسف غضنفر نماینده خاص رئیس جمهور در امور توسعۀ اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر به خانواده مرحومی، رئیس جمهور غنی و تمام هموطنان ابراز نمود.

میاخیل در مورد کارکردهای خویش در خصوص مبارزه با فساد، کسب اعتماد و حمایت مردم، تامین امنیت، سرکوب داعش، مبارزه با ویروس کرونا، برگزاری جشن صدمین سالروز استرداد استقلال کشور و روز بیرق ملی و سایر عرصه ها، به رئیس جمهور معلومات داد و گفت که این روند باید ادامه یابد.

نمایندگان اقشار مختلف ننگرهار ، خواست ها و پیشنهادات شانرا در مورد رسمی سازی مساجد،  افزایش در سهمیه حج و تشکیل ریاست حج و اوقاف، آب آشامیدنی، مدیریت آب ها، برق، جنگلات، کاریابی، تسریع کار ساخت شفاخانه ۱۰۰۰ بستر، تسهیل در پروسۀ وثیقۀ شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی، احداث سرک سوم کابل- تورخم، ترویج باغداری، زمین برای فارم تحقیقاتی، بورسیه های تحصیلی، کامپلکس ورزشی، جلوگیری از غصب، اعمار احاطۀ زمین وعده شده به هموطنان هندو و سیک ما، ایجاد پارک صنعتی برای ادویه و سایر محصولات طبی، مشکل عدم توزیع جواز سلاح به برای تاجران و صرافان، گمرکات، مشکلات در معادن و فابریکات، حقوق زنان، صحت و سهم آنان در پروسۀ صلح با رئیس جمهور شریک ساختند.

رئیس جمهور پس از استماع صحبت ها و پیشنهادات آنان از تلاش های والی ننگرهار در خصوص مبارزه با فساد و ایجاد فضای اعتماد در میان مردم، قدردانی کرد و گفت که تداوم اصلاحات و تقویت ادارات ننگرهار، مهم است.

رئیس جمهور با تاکید بر توزیع تذکره الکترونیکی بخاطر ایجاد تسهیلات در پروسه ها، گفت که پلان انکشافی جلال آباد از سوی کمپنی ساساکی آماده شده است و تقریباً تمام خواست ها و پیشنهادات شما در این پلان شامل می باشد.

وی افزود که تفاوت این پلان با سایر برنامه ها است که عملی است و از اشتراک کنندگان ویدیو کنفرانس خواست که این پلان را مطالعه نموده و نظریات و پیشنهادات شان را در این خصوص با ریاست جمهوری شریک سازند.

رئیس جمهور به ادارۀ ملی امور تنظیم آب و وزارت انکشاف دهات وظیفه سپرد تا در قسمت مدیریت آب در ولایت ننگرهار، پلان های شان را بر اساس خواست مردم، عیار سازند و در زمینه احداث یک و نیم هزار بندهای کوچک که قرار است اعمار گردد، سهم ولایت ننگرهار را مشخص و با مردم در این خصوص هماهنگی نمایند. 

غنی گفت:« شاروالی ننگرهار به توجه نیاز دارد و من آماده هستم که در تشکیل آن تغییرات اساسی بیاورم. وی افزود که تمام ولسوالی های کشور به ویژه آن ولسوالی های که زیان های بیشتر دیده اند، در محراق توجه ما قرار دارند.»

رییس  جمهور مشکل تثبیت نفوس ننگرهار را جدی عنوان کرد و به ادارۀ ثبت احوال نفوس هدایت داد که از طریق تخمین و یا سروی، نفوس ننگرهار را تثبیت نماید.

وی افزود که به معارف و معلمین ننگرهار توجه صورت نگرفته است و در این خصوص به ادارۀ مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی هدایات لازم صادر کرد.

موصوف به ادارۀ امور ریاست جمهوری هدایت داد تا لیست تعهدات سپرده شده به مردم ولایت ننگرهار را که تا هنوز عملی نشده اند، ترتیب نموده و به ریاست جمهوری شریک سازد.

منبع می نویسد که به دافغانستان برشنا شرکت هدایت داد تا سهولت های لازم را به سکتور خصوصی بخاطر سرمایه گذاری های بیشتر در این عرصه، فراهم سازد.

رئیس جمهور به مسئولین وزارت ها و ادارات دستور داد که مشکلات مردم ولایت ننگرهار را حل نموده و در قسمت عملی سازی پیشنهادات آنان، توجه نمایند.

همچنان از اقشار مختلف مردم ولایت ننگرهار خواست که در قسمت انکشاف و اصلاحات پوهنتون ننگرهار، طرح های شانرا با ریاست جمهوری شریک سازند.

رئیس جمهور همچنان به ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری وظیفه سپرد تا کار اعمار احاطه زمین های سلطان پور که قبلاً وعده سپرده شده بود، آغاز گردد و به والی ننگرهار هدایت داد تا کار اعمار خانه های وعده شده به هموطنان هندو و سیک را تعقیب نماید. 

رئیس جمهور به مشاور امنیت ملی هدایت داد که پروسۀ توزیع وثیقه های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی تسهیل گردد و همچنان در زمینه توزیع جواز حمل سلاح به صرافان و تاجران ننگرهار، هدایات لازم داد.

رئیس جمهور گفت که تغییرات اساسی در گمرکات به میان می آید و برای نخستین بار در تمام گمرکات کشور کمره ها نصب خواهد شد و ۱۵ میلیون دالر در بندر تورخم سرمایه گذاری می شود.

وی افزود که مشکلات موجود در عرصه ترانزیت با پاکستان حل می گردد که بالای ننگرهار تاثیر مثبت خواهد گذاشت. همچنان در دو ماه گذشته، اموال زیاد تجارتی از طریق بندر چابهار به افغانستان انتقال شده است.

رئیس جمهور غنی گفت که وزارت معادن و پترولیم، معادن کوچک را در قریه ها و ولسوالی ها در چوکات این وزارت می آورد.

رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش بر همکاری مردم در قسمت جلوگیری از قاچاق معادن، تاکید ورزید و همچنان گفت که افغانستان صنعتی می گردد و ننگرهار در این عرصه نقش بارز خواهد داشت.

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan