د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

غږيزه څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات گندم در فاریاب ۲۰ درصد افزایش یافته است

حاصلات گندم در فاریاب ۲۰ درصد افزایش یافته است

Jul 13, 2020 - 18:19

میمنه(پژواک، ۲۳ سرطان ۹۹): زراعت فاریاب می گوید که، امسال به دلیل مساعد بودن آب و هوا و بارندگی ها، کشت و حاصلات گندم نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافته است.

عبدالکبیر فرزام رییس اداره زراعت و مالداری فاریاب به آژانس خبری پژواک گفت، هرچند از ۴۶۹ هزار هکتار زمین للمی و ۱۲۴ هزار هکتار زمین آبی ۵۰ درصد آن به نسبت نا امنی ها، بیجا شدن مردم، تهی دستی دهاقین از بابت تخم بذری و ابزار زراعتی کشت نشده، با آنهم امسال حدود ۵۰ هزار تُن گندم اضافه تولید خواهد شد دولت میتواند در وقت ضرورت خریداری نموده در نقاط دیگر کشورعرضه نماید.

موصوف می گوید که محاسبه آنان نشان می دهد که نسبت به سال گذشته حاصلات گندم ۲۰ در صد افزایش خواهد یافت زیرا امسال آب و هوای مساعد و بارندگی ها بیشتر بود.

موصوف افزود:« فاریاب کندوی افغانستان یاد میشود اگر برای دهاقین تخم بذری، وسایل و ماشین آلات زراعتی تهیه و کمک گردد زمین های للمی و آبی موجود کشت شوند تولید گندم بیشتر و بخش بزرگ از نیازمندی های کشور مرفوع می گردد.»

فرزام می گوید که دهاقین باید حمایت شوند محصولات شان از سوی دولت به نرخ بالاتر از بازار خریداری گردد تا آنان تشویق شده به زرع و تولید ادامه دهند.

نقیب الله فایق والی فاریاب در منطقه قروغ سای درمسیر شاهراه میمنه – المار رفته و با دهقانان صحبت می­کرد گفت:« امسال از سال های خوب خداوند برای دهاقین و مردم فاریاب است، حاصلات کشت و زراعت وافر است، آفات و حشرات مضره که هرساله به کشت و زراعت متضرر می ساخت امسال وجود ندارد دهاقین خرسند هستند.»

موصوف افزود که، گندم فاریاب در زمین های للمی، طبیعی کشت می شوند از لحاظ طعم و شیرینی با مزه ترین نان می باشد.

او می گوید که، حکومت در سکتور زراعت توجه بیشتر دارد تخم های اصلاح شده، کود، ماشین آلات زراعتی در گذشته به زارعین کمک کرده و در سال روان به ارزش حدود ۵۰۰ میلیون افغانی بیش از ۸۴۰ پروژه مختلف در این ولایت راه اندازی شد که شامل کمپلیکس مدرن سردخانه، دخیره گاه های کوچک و کشمش خانه در سطح ولسوالی ها و ماشین های خشک کن میوه می باشد.

عبدالغفور یک تن از دهقاقین در فاریاب می گوید که، سال های قبل به دلیل خشکسالی و فقر و بیچاره گی مردم کمتر کشت می کردند؛ اما امسال آب و هوا خوب مساعد بود گندم زیاد کشت شده خوشبختانه حاصل زیاد دارد.

با آنکه وی از افزایش کشت و حاصلات گندم خرسند است؛ اما از پائین بودن ارزش محصولات کشاورزی ناخشنودی نموده افزود:«هر سال کشت زراعت دست نمی شد یکسیر گندم ۲۰۰ افغانی و یک جوال کاه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی به فروش می رسید؛ اما امسال که کشت و حاصلات آن خوب است، مگر یک سیر گندم در بازار ۱۵۰ و یک جوال کاه ۳۰۰ افغانی پائین آمده، اگر کشت شود یا نشود در دو حالت شکم دهقان سیر نمی شود فقط به رنج و زحمت خرچ و مصرف خوده جبران می کنیم .»

عبدالجلیل یکی دیگر از دهاقین می گوید که، با سه برادرش تقریباً ۶۰ جریب زمین کشت گندم را به 1/5 یعنی از حصه مجموع گندم و کاه یک حصه سهم او میشود، به دروگری گرفته است در کمتر از یکماه جمع آوری خواهند کرد و نیازمندی فامیل ۱۵ نفری شان تامین خواهد شد.

وی گفت که، سال های قبل بارنده گی کمتر صورت میگرفت، یا کشتزار ها مورد هجوم حشرات مضر چون مور، ملخ و کپشک قرار می گرفت یا آفات چون سیاه قاق و زردی از بین می برد؛ اما امسال خوشبختانه هیچ آفات وجود ندارد دهقانان بهترین حاصل و خوبتر گندم برخواهند داشت.

عبدالعلی دهقان در ولسوالی خواجه سبزپوش از کیفیت و کمیت کشت زراعت ابراز خوشی می کند، اما او نگران آن است که تا پیش از جمع آوری حاصلات کشت و یا خرمن شان در نتیجه جنگ ها حریق و از بین نرود.

نامبرده گفت که، چند روز قبل در منطقه جنگ صورت گرفت چندین خرمن از اهالی منطقه که با خون دل کشت و درو کرده بودند، طعمه آتش شد.

 وی از طالبان و نیروهای دولتی خواست که حد اقل طی سه ماه تابستان از جنگ دست بکشند تا اینکه دهاقین حاصل زحمات شانرا از زمین بردارند به هدر نرود.

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan