د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

غږيزه څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بالاى اخذ کرسى ریاست شرکت دولتی افغان گاز در جوزجان دعوا شده است

بالاى اخذ کرسى ریاست شرکت دولتی افغان گاز در جوزجان دعوا شده است

Sep 17, 2020 - 17:12

شبرغان(پژواک، ٢٧ سنبله ٩٩): دعوا بر سر اخذ کرسی ریاست شرکت دولتی افغان گاز بین دو ريیس در ولایت جوزجان باعث مناقشه فزیکی بین هواداران آنها شده است.

 انجنیر عبدالقیوم ريیس شرکت دولتی افغان گاز رييس برحال اين شرکت است اما ديروز ٢٦ سرطان شخصى بنام انجنیر آرین  مصمم به اين اداره رفت و خود را ريیس جدید اين رياست معرفى کرد اما اين کارش باعث مناقشه فزیکی بین هواداران آنها شده است.

بر مبنای اطلاعات واصله به آژانس خبرى پژواک، در این تنش برخی از کارگران جراحت برداشته و پولیس سه تن را در این مورد گرفتار نموده است.

انجنیر آرین  مصمم  که خود را ريیس جدید ریاست شرکت دولتی افغان گاز معرفی میکند به آژانس خبرى پژواک گفت:« حکم وزیر معادن و پترولیم را با خود دارم و ازماه سرطان سال جاری به طور رسمی مسوولیت این شرکت را عهده دار میباشم.»

 وی در ادامه افزود: « در این مورد موافقه مارشال عبدالرشید دوستم  را نیز گرفته ام و او نیز برایم گفته است که میتوانم کارم را به صفت رییس شرکت دولتی افغان گاز شروع کنم. »

 مصمم اضافه میکند که تاکید مارشال دوستم نیز روی این موضوع است که با احراز پست ریاست معاشات دوماهه نه صد مامور که بنابر کار شکنی های انجنیر عبدالقیوم ریيس پيشين این شرکت اجرا ناشده باقی مانده اجرا نماید.

آرین ریيس پيشين شرکت دولتی افغان گاز را متهم به فساد اداری کرده میگوید:« این مرد پول حق الخطر پنجاه کارگر را غرض حفظ موقف اداری اش برای مامورین وزارت معادن و پترولیم هدیه کرده است. »

 موصوف به این نکته نیز اشاره کرد که بنابر مدیریت ضعیف انجنیر قیوم ، پروسۀ گاز رسانی از تاریخ ششم حمل سالروان به جانب فابریکه کود و برق مزار شریف متوقف میباشد و نسبت تعلل کاری او کارگران و انجنیران این فابریکه از شش ماه به اینسو معاش نگرفته اند و به دولت نیز خسارات هنگفت مالی وارد شده است.

 وی اضافه کرد امروز انجنیر قیوم تعدادی از اقوامش را جمع کرده ، کارگران و مامورین ریاست شرکت دولتی افغان گاز را که به طرفداری من وارد دفتر شده بودند و بین آنها افراد مسلح غیر مسوول نیز موجود بوده مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

 اما انجنیر عبدالقیوم ريیس شرکت دولتی افغان گاز میگوید:«برخی از هواداران انجنیر آرین  مصمم ديروز ٢٦ سنبله به زور وارد دفتر کارم شده و با نقض مقررات دفتری ، عملا اصول را زیر پا کرده اند. »

او علاوه کرد که آرین یک مکتوبی را به حکم وزیر معادن و پترولیم مزین میباشد خود را به عنوان سرپرست شرکت دولتی افغان گاز معرفی میکند و این موضوع خشم برخی از کارگران و مامورین را برانگیخته است .

قیوم میگوید ، در حالیکه حکم ريیس دولت در این زمینه موجود است و در آن ذکر شده که معرفی سرپرست ادارات دولتی صرف از صلاحیت ریيس جمهور است .

وی افزود :« این مرد ضمن زیر پا کردن مقررات کار اداری موضوع محرمیت اسناد دفترم را نیز زیر سوال برده و امروز به زور وارد دفتر کارم شده و خواسته کرسی ریاست اشغال کند که با واکنش برخی از مامورین روبرو شده است. »

 در این حال عبدالقادر مالیه سرپرست مقام ولایت میگوید:«موضوع معرفی انجنیر آرین مصمم که خود را ريیس جدید شرکت دولتی افغان گاز معرفی میکند امر نادرست است. »

او در ادامه اضافه کرد:« این مرد تا به حال نزد ما مراجعه نکرده و برای رفع مشکل پیش آمده اصلا ولایت را در جریان قرار نداده است . »

مالیه گفت که با آنهم ما بخاطر رفع مشکلات پیش آمده جریان را طی مکتوبی به مقام وزارت و اداره ارگان های محل گزارش داده و از آنها طالب هدایت شده است.

وى خاطر نشان ساخت که این معضل باعث شده که کارگران و انجنیران شرکت دولتی افغان گاز از مدت دوماه به اینسو معاش اخذ نکنند.

او نیز گفت که تعیین سرپرست یک اداره از صلاحیت های ریيس جمهور است در حالى که انجنیر آرین از جانب وزارت حکم آورده و از دید آنها یک عمل غیر قانونی است .

مالیه میگوید:«نزد ما ریيس برحال اداره انجنیر عبدالقیوم است و تا معرفی ریيس جدید از سوی ریيس جمهور او مسوولیت پیشبرد وظیفه را بدوش خواهد داشت .»

آژانس خبرى پژواک تلاش نمود تا در اين مورد پاسخ مارشال دوستم و يا تيم مطبوعاتى وى را نيز داشته باشد، اما تماس برقرار نگرديد؛ زيرا مارشال دوستم درحال حاضر در خارج از کشور به سرمى برد. 

 ولی یکی از کارمندان شرکت دولتی افغان گاز که بنابر ملحوظاتی نمیخواهد از او نام برده شود میگوید که کشکمش ها بین دو ريیس باعث شد که امروز مقام وزارت انجنیر آرین را به مرکز احضار کند.

 وى افزود:«عجالتا صلاحیت پولی اداره از انجنیر عبدالقیوم ریيس کنونی گرفته شده و امور مالی توسط عبدالله جان سرمحاسب این اداره پیش برده میشود.  »

موصوف تصریح کرد که معاشات دو ماهه کارگران و انجنیران که بنابر دعوای احراز پست ریاست بین دو ريیس اجرا ناشده باقی مانده بود توسط عبدالله جان سرمحاسب اجرا شد.

وی علاوه کرد:« اما شرکت دولتی افغان گاز از مدت سه روز به اینسو حالت نظامی اختیار کرده و دگرگون است .»

 دراین حال سمونوال عبدالواحد  وجدان  قوماندان امنیه ولایت جوزجان با تایید مشکلات پیش آمده میگوید : « ما سه تن را در پیوند به موضوع ضرب و شتم یک تن از کارگران که از اقارب انجنیر آرین میباشد بازداشت نمودیم ولی هیچکس حاضر نشد تا بر علیه این افراد اقامه دعوا نماید  .»

وجدان علاوه کرد که  افراد بازداشت شده با قید ضمانت دوباره رها شدند .

موصوف افزود :«ما مترصد اوضاع استیم و موضوع را دقیق بررسی میکنیم  .»

 او گفت که برخی از سربازان در اطراف اداره شرکت دولتی افغان گاز موجود اند تا از بروز مشکلات و تنش میان برخی از کارگران و مامورین این شرکت جلوگیری نمایند.

این در حالیست که سال گذشته ریيس کنونی ریاست شرکت دولتی افغان گاز بنابر شکایت برخی از مامورین این اداره برای حسابدهی از مسایل مالی به څارنوالی معرفی شده بود که پروسه تحقیقات آنها بنابر شیوع بیماری کرونا معطل گردیده و اکنون دوباره روی دست گرفته شده است .

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan