د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

غږيزه څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاين جمع آورى معتادين در شبرغان آغاز شد

کمپاين جمع آورى معتادين در شبرغان آغاز شد

Sep 27, 2020 - 13:55

شبرغان (پژواک،٦ ميزان ٩٩): شمارى از معتادين در جوزجان که چند بار تداوى شده ؛ اما دوباره به اعتياد رو آورده اند، از ساير جوانان مى خواهند از اين پديده دورى کنند؛ زيرا داخل شدن در اين مسير، راه برگشتى ندارد.  

اين درحالى است که شفاخانه پنجاه بسترتداوی معتادین درشهرشبرغان،  برای تداوى و جمع آورى افراد معتاد، کمپاینی را امروز ٦ ميزان، آغاز نمود.  

آژانس خبرى پژواک با شمارى از معتادين در اين شهر مصاحبه هاى را انجام داده که هر کدام بار بار تداوى شده اند اما پس از يک مدتى دوباره به اعتياد رو آورده اند.

غلام رسول یکی ازباشنده های دشت لیلی شهرشبرغان، که از هژده سال به اين طرف، به مواد مخدر معتاد است، میگوید:« در همين هژده سال چندين دوره در شفاخانه بستر شديم ؛ اما  از شفاخانه که بيرون شديم، دوباره شروع کرديم.»

وی که دو خانم دارد، مشکلات و جنجال هاى خانوادگى و ضعف اقتصادى را عامل عمدۀ اعتيادش عنوان مى کند و مى گويد:« مادر و برادرانم پس از تداوی مرا به خانه بردند و تمام امکانات معیشتی را برایم فراهم ساختند ؛اما وقتی به شهرآمدم لباس هایم را فروخته دوباره به اعتیاد رو آوردم با پودر و شیشه عادت کرديم، اگر استفاده نکنم تمام جانم را درد میگیرد.»

او از ١٨ ماه به اين طرف در يک محل آلوده و کثيف در جمع ساير معتادين در شهر شبرغان بود باش دارد و از خانواده اش هيچ اطلاعى ندارد.

موصوف رهايى از اعتياد را ناممکن دانسته، از ساير جوانان ميخواهد که به هيچ وجه به آن رو نياورند؛ زيرا با ورود در اين مسير راه برگشتى وجود ندارد.

محمد عزیزجوان دیگری که توسط خواهرش معتاد به مواد مخدرشده است و اکنون باساير معتادين زندگى رقت بار را پيش مى برد.

موصوف میگوید:«از شفاخانه بیزارم،  چون چند بار غرض تداوی مراجعه کردم و نشد از اين راه رهايى نيست.»

وی در ادامه افزود:« درایران تولد شده و اصلاً کابلی استم، خانواده ام درشبرغان زنده گی میکند، دو سال قبل با دخترمامایم نامزد شدم ولی وقتی خانواده مامایم دانستند که معتادم نامزدی امرا فسخ کردند، حالى ديگه هیچ وقت حاضرنیستم استفاده ازمواد را ترک کنم و طی مدت دوسال متواتر از پودر و شیشه استفاده کرده ام.»

عزيز مى گويد که سه عراده ریکشا داشت همه را به خاطرتهیه پول پودر و شیشه فروخته است .

موصوف،  نيز از جوانان و کسانى که معتاد نيستند مى خواهد که در اين راه داخل نشوند و زندگى خوش خود را به زهر مبدل نکنند.

در این حال داکترعبدالغفار خوشیوال مسوول شفاخانۀ پنجاه بسترتداوی معتادین در شهر شبرغان میگوید که کمپاین جمعاوری افراد معتاد به مواد مخدردرشهرشبرغان آغاز شده و زمان برای اتمام آن قید نشده است .

وی افزود:« برمبنای اصول و مقررات داخل شفاخانه، افرادی را که شامل بسترمیسازیم قبلاً برای آنها مشوره دهی صورت میگیرد تا آنها ذهناً برای تداوی آماده شوند. »

او ضمن پرسش اینکه دلیل رو آوردن افراد به پدیده اعتیاد چی است؟ گفت : «  مهاجرت ها ، فقر، مشکلات خانواده گی و ده ها موارد دیگرباعث میشود تا برخی ازافراد به پدیده اعتیاد رو بیارند. »

به قول خوشیوال، افرادی که پس از پروگرام ابتدایی مشوره دهی به شفاخانه رجعت داده میشوند ، پس از مرحله سم زدایی چهل و پنج روز زیر تداوی قرارمیگیرند و با پروگرام های مختلف، چون ورزش،  موسیقی، صنوف درسی مصروف ساخته میشوند.

موصوف علاوه کرد که درجریان سالجاری حداقل دو صد تن از افراد معتاد به مواد مخدردر این شفاخانه تداوی شده اند و اکنون پنجاه تن دراین مرکز زیرتداوی قراردارند.

طبق گفته های این منبع در ولایت جوزجان از مدت مدیدی ازافراد معتاد به مواد مخدرسروی صورت نگرفته ولی سروی که ده سال قبل صورت گرفته بود بیشتراز سی هزارتن معتاد به مواد مخدربودند که بدون شک طی این مدت رقم معتادان افزايش يافته است. 

ورته راپورونه:

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan